Uničov – barokní morový sloup P.M. Immaculaty
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Někdejší královské město Uničov se může pochlubit mnoha zajímavými a cennými historickými památkami. Barokní mariánský sloup na Masarykově náměstí patří bezesporu k nejkrásnějším z nich. Není považován jen za skutečnou ozdobu středu města, ale i za jeden z nejvýznamnějších mariánských sloupů celé Moravy.
Díky své jemné velkoleposti a kvalitě provedení bývá rovněž považován za druhou nejkrásnější moravskou památku tohoto typu vůbec. Přednost před ním dostal jen – mezi památky UNESCO zařazený – Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci.
Uničovský Mariánský morový sloup v sobě spojuje trojí poděkování občanů města, a to za záchranu před husity (r. 1424), Kumány (r. 1463) a morovými epidemiemi, které město zachvátily v letech 1585 a 1714. Měl být stavěn již od počátku 18. století, ale požáry, mor a války stavbu opozdily. Jeho základní kámen byl – z podnětu uničovského děkana Ondřeje Richtera a Bratrstva Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého - položen až roku 1729 a dokončen byl v roce 1743. Toto mimořádné barokní dílo vytvořili významní moravští umělci Jiří Antonín Heinz (Georg Anton Heintz) a Severin Tischler, oba pocházející ze Svitav. Je vysoký 22 metrů a na jeho vrcholu se nachází impozantní sochy Panny Marie Immaculaty s pozlacenou Korunou, stojící na pozlacené zeměkouli..
V nejnižší části jádra sloupu se nacházejí sochy svatých, a to sv. Josefa, Jiřího, Tadeáše a Floriána. Na točitých sloupech nad nimi stojí sv. Jakub, Bartoloměj, Karel Boromejský a Jan Sarkander. Ve výklencích kamenného jádra sloupu, těsně nad dolní řadou, vidíme sv. Barboru, Antonína, Ondřeje a nejznámějšího českého světce, Jana Nepomuckého.
Na morovém mariánském sloupu v Uničově se nacházejí také plastické reliéfy, které zobrazují výjevy ze života světců, konkrétně sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandera. Na jednom z reliéfů vidíme vedutu Uničova s Pannou Marií Ochranitelkou.
Sochy světců a reliéfy doplňují postavy andělů se štíty.
Morový sloup Neposkvrněné Panny Marie je současně památníkem obětí poslední morové epidemie v roce 1714, kdy v Uničově na nákazu zemřelo 176 lidí.