Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Želechovice jsou nejstarší doloženou obcí mikroregionu Uničovsko; vždyť první písemná zmínka o nich pochází již z roku 1078. Dnes tady žijí více než dvě stovky obyvatel a zdejší historické památky toho ještě zase až tak moc nepamatují. Toto tvrzení platí i pro výraznou dominantu Želechovic, kterou najdete na zdejší návsi v centru obce. Jedná se o neogotickou kapli sv. Cyrila a Metoděje, postavenou v letech 1883 až 1885 nebo 1893 až 1895 (v tomto se informační prameny různí, autor článku se však přiklání k druhé variantě), která však působí dojmem regulérního a poměrně velkého kostela. V této souvislosti je také zajímavé, že všechny zdejší památky jsou relativními „novostavbami“, a přitom informace o nich jsou v podstatě nesehnatelné.
V každém případě je známo, že Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Želechovicích byla v roce 1895 – tedy pokud přijmeme za období výstavby roky 1893-1895 - slavnostně vysvěcena olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem. Postavena byla na místě, na kterém v minulosti stávala zvonice se sochou sv. Floriána a za jejího autora je považován stavitel Čeněk Vodička. Kaple je nejenom postavena v novogotickém slohu, ale také její interiér je vybaven neogotickým mobiliářem.
Ani této sakrální památce se v její nedlouhé historii nevyhnuly jisté rány osudu a četné opravy. Za zmínku stojí např. rok 1942, kdy musely být dva Zvony z kaple odevzdány na válečné účely. Na opravách kaple se pak podíleli zejména místní obyvatelé a rodáci. A to jak finančně, tak „brigádnicky“. Například ciferník hodin na kapli opravil malíř L. T. Štěpánek. V kapli bývala vždy sloužena po celý rok mše svatá, a to zejména zásluhou kněžích z kláštera v Července.
Interiér kaple je veřejnosti většinou nepřístupný a nedá se nahlédnout ani „přes mříž“. K návštěvě vnitřních prostor tak lze využít pouze pravidelných bohoslužeb nebo oblíbených akcí typu Noc kostelů a Dny evropského dědictví. V Želechovice kapli sv. Cyrila a Metoděje se také každoročně pořádají adventní koncerty.