Uničov – sousoší sv. Jana Nepomuckého
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Téměř dvanáctitisícový Uničov nabízí – coby královské město - svým návštěvníkům až nadstandardně vysoký počet historických památek. Jedna z těch nejoriginálnějších, nejkrásnějších a současně také méně známých se nachází na Olomoucké ulici, přesněji mezi klášterním kostelem a muzejní baštou zvanou Vodní branka. Jedná se o atypické barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého, které v roce 1734 vytvořil Jiří Antonín Heinz, jedna z nejvýraznějších a nejoriginálnějších uměleckých osobností období baroka na Moravě. Koneckonců se jedná o někdejšího tovaryše veleslavného Matyáše Bernarda Brauna.
Sousoší je poměrně vysoké, i když údaj o výšce téměř 5,5 metru, který jsem někde četl, se mi zdá značně nadsazený. Netradiční pojetí ve zpracování podoby nejoblíbenějšího českého světce (jen v Uničově ho najdete snad na čtyřech místech) spočívá v tom, že Jan Nepomucký je zde podpírán dvěma anděly a současně vzhlíží ke kříži nad sebou. Údajně se jedná o zobrazení konce legendy o sv. Janovi z Nepomuku, který je zde zachycen ve chvíli, kdy jej - po přestálém utrpení – odnášejí dva andělé do nebe. Celý tento vyjev je posazen na bohatě zdobený podstavec. Součástí Heinzova dynamického díla je také reliéf Panny Marie s Ježíškem, umístěný na zadní straně sousoší, a prázdné kartuše na podstavci.
Jak již bylo naznačeno výše, sousoší vytvořil J.A. Heinz roku 1734. V této souvislosti je zajímavé, že mezi zaznamenanými důležitými milníky umělcova života tato informace chybí. Je ovšem pravdou, že v uvedeném roce Heinz v Uničově působil. Píše se však pouze o tom, že při květnovém jednání městské rady byl sochař postižen náhlým „pomatením mysli" a následně musel být uvězněn na tři měsíce v městské šatlavě. Poté Uničov raději opustil a odstěhoval se do Olomouce.
Na závěr jen několik krátkých informací, vztahujících se k uničovskému sousoší i k jeho autorovi. Svým životním i uměleckým osudem je Jiří Antonín Heinz neodmyslitelně spjat zejména se třemi moravskými městy, ve kterých působil: s Uničovem, Olomoucí a Znojmem. Složitě komponované uničovské sousoší sv. Jana Nepomuckého bylo prohlášeno kulturní památkou ČR již v květnu roku 1958. A když si laskavý čtenář porovná ve fotogalerii snímky z let 2009 a 2014, zjistí, že v podobě umístění tohoto sousoší došlo během té doby k jistým změnám.
Bývalá zbrojnice, součást městského hradebního systému. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží jako Městské muzeum od roku 1993.
Muzeum bylo založeno roku 1906 a to sloučením ostrostřeleckého spolku. V muzeu se nachází expozice připomínající dějiny města s dochovanými předměty z činností obyvatel Uničova. Expozici připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci.
Otevírací doba je duben až červen, neděle: 14 - 17 hodin
červenec a srpen, sobota, neděle: 14 - 17 hodin
září a říjen, neděle: 14 - 17 hodin
Možnost otevření muzea na objednávku minimálně 5 dní předem.
Vstupné: základní vstupné 20,- Kč, snížené vstupné 10,- Kč,
nedělní vstupné 50,- Kč (zahrnuje návštěvu Muzea vězeňství, Muzea U vodní branky, Muzea baroka, výstup na radniční věž v Uničově a Vesnické muzeum ve Střelicích), děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP zdarma, rodinné vstupné 50,- Kč (dva dospělí a maximálně tři děti do 15 let), rodinné pasy sleva 30 % s celkové částky, Olomouc region Card zdarma
Muzeum U vodní branky v Uničově je umístěno v bývalé městské zbrojnici. Jedná se zajímavou renesanční stavbu z let 1575 až 1585 oválného půdorysu, obě patra jsou osazeny okny, hlavní vstup je kamenným zaklenutým portálem. Budova stála nedaleko jedné ze vstupních městských bran, takzvané tzv. Vodní branky (odtud název muzea) a byla součástí Městského opevnění.
Pěkná stavba prošla opravami koncem 80. let 20. století. Dnes je zde stálá expozice zaměřená na dějiny královského města Uničova, především na archeologické nálezy a na rozvoj spolkové činnosti v 19. století. V přízemí se nachází instalace „pracovny uničovských starostů“ včetně galerie portrétů prvních mužů města.
Muzeum se nachází nedaleko kláštera minoritů, o kterém se více dozvíte v dalším z mých článků.
Muzeum U Vodní branky
Olomoucká 322, Uničov
telefon: +420 734 513 953, +420 776 292 856
e-mail satlava@unicov.cz
Otevírací doba
září-červen: neděle: 14:00–17:00 hodin
(nutno požádat službu v Muzeu vězeňství Šatlava, Příční 205, o zpřístupnění)
červenec-srpen: neděle 10:00-12:00 12:30-17:00
mimo otevírací dobu je nutno objednat se 14 dní předem
Vstupné
základní: 20 Kč
snížené (studenti po předložení průkazu a senioři nad 60 let): 10 Kč
děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP/P: zdarma (doprovod snížené vstupné 10 Kč)
Rodinné pasy: sleva 30 % z celkové částky
Olomouc Region Card: zdarma
nedělní vstupné základní/snížené: 50/25 Kč (opravňuje ke vstupu do Šatlavy, muzea U Vodní branky, Muzea baroka, do expozice k dějinám řádu minoritů, Vesnického muzea ve Střelicích a k výstupu na radniční věž)