Loading...
Mariánské, Svatotrojiční (občas ještě s nějakým jiným svatým) se často stavěly po ukončení nějaké pohromy nebo katastrofy. Proto se jim obvykle říká morová, i když s morem nemusely mít nic společného (diskutovaný Mariánský sloup v Praze na Staromáku byl na památku porážky Švédů).
Poslední morové epidemie v našich zemích doznívaly v první polovině 18. století (z té doby jejich skoro nejvíc). Ty pozdější byly vztyčovány na paměť jiné neblahé události.
Mariánský sloup v Újezdu (u Uničova) je datován rokem 1859. Památku tvoří stupňovitý hranolový podstavec, Na čelní straně je reliéf sv. Terezie Veliké, zadní strana podstavce nese německý nápis s dedikací a letopočtem 1859.
Na podstavec navazuje sloup s obkrouženou ozdobou s rostlinným motivem. Sloup je zakončen korinstkým zakončením. Na něm je umístěna socha Panny Marie Immaculaty. Ta je ztvárněna tradiční formou, Matka Boží stojí na zeměkouli, nohou drtí hada (ďábla).
Doba vzniku v druhé polovině by mohla souviset s nějakou cholerovou epidemií, které kolem poloviny 19. století u nás celkem často propukaly. Morové (a jim podobné sloupy) měly chránit před epidemiemi i v dalších obdobích, jak to dopadne se můžeme jen domnívat. Újezd se někdy uvádí jako Újezd u Uničova, kde je v současné době (jak známo, psáno 21.3.2020) zavedena karanténa. Újezd je jednou z blízkých obcí, ale má to štěstí že leží již mimo pásmo karantény (dá-li se hovořit o štěstí). Jinak v Uničově mají velmi krásný morový sloup, tak doufejme, že jeho ochrana zapůsobí (spolu s prací zdravotníků).
Sochu najdeme ve středu obce u křižovatky průjezdní cesty mezi Uničovem a Šternberkem o místní ulicí ke kostelu.