Uničovská muzea - Šatlava, muzeum vězeňství
Nachází se jižně od Masarykova náměstí v Příčné ulici. Budova zde stojí už od druhé poloviny 16.století a jako městské vězení byla funkční až do konce II.světové války. Nejstarší část je raně barokní a poslední stavební zásahy do její podoby byly učiněny před koncem devatenáctého století. Nejprve sloužila městskému soudu a ve „století páry“ pak soudu okresnímu se sídlem v Uničově.
Roku 2010 byla dokončena celková rekonstrukce a Šatlava uvítala první návštěvníky. Unikátní jsou citlivě restaurované malby a nápisy vězněných osob, které se zachovaly v celách. Návštěvníci se seznámí také se stálou výstavou Právo na Uničovsku, mučícími nástroji a jiným. Expozice Justice a vězeňství na Uničovsku představí jeho vývoj od středověku až do začátku 20.století. Kromě trestních zákoníků a protokolů jsou zde repliky či originály mučících nástrojů, okovy, modlitební i pracovní knížky a další exponáty. Do prohlídky je zahrnut i tzv.Zadní dvorek, kde se mohli vězni pod přísným dohledem strážných procházet na čerstvém vzduchu.
V patře se nachází další expozice. Můžeme zde také nahlédnout do místnosti strážných, přivítá nás figurína velitele vězení a v jedné z osmi cel i jedna „obyvatelka“ – uvězněná prostitutka. Součástí prohlídky je i vězeňská kaple. Mimo expozic jsou zde návštěvníkům k dispozici interaktivní zařízení, v nichž si může např.zalistovat v kartotéce mučících nástrojů anebo se podrobně seznámit s dějinami vězeňství a soudnictví.
Budovu Šatlavy zvenčí zdobí replika sochy sv.Barbory. (Originál pochází od autora místního mariánského sloupu – Jiřího Antonína Heinze a je vystaven ve vězeňské kapli).
Otevírací doba: září – červen: pátek odpoledne, soboty a neděle
přes prázdniny: denně kromě pondělků