Loading...

Uničov - bývalý Minoritský klášter

Turistické cíle Památky a muzea Klášter

Řád Minoritů je rodinou synů sv. Františka s Assisi (mnich, zakladatel žebravého řádu františkánů a mystik, mj. patron Itálie, ekologie a vlčat - nejmladších skautů) realizující své ideály. Charakteristickým znakem je hluboká úcta k Marii Neposkvrněné, věrnost papeži a katolické církvi. Jejich cílem je budování Božího království na zemi realizované skrze život dle evangelijních rad a široce vedenou evangelizací. Řád Minoritů vykonává různé formy pastorace, angažují se v charitativní práci, v práci vědecké a vydavatelské.

Obecně se dá říci, že Minorité přišli do České republiky z Německa jako výsledek tamního snažení misijních bratří. Zásluhu na usazení Minoritů v České republice mají hlavně králové z rodu Přemyslovců, a to především Václav I., který je nejprve uvedl do Prahy (konkrétně před rokem 1230). První minoritské domy náležely provincii saské. Roku 1239 došlo k rozdělení provincie na českou a polskou. Moravské konvekty se staly součástí provincie rakouské, které se tvořily v letech 1732 - 1822.

Uničovský klášter Minoritů vznikl asi po roce 1330 a trval do roku 1815, kdy Minorité pravděpodobně odešli do jiného kláštera, protože jich patrně bylo málo a ve městě převažovali křesťané. Po odchodu sloužil klášter pro potřeby školských zařízení. Kostel posléze věnoval v roce 1844 císař Ferdinand V. městu. Po druhé světové válce byl chrám zcela uzavřen. Klášter (původně postaven ve slohu gotickém) byl přebudován v roce 1983 na koncertní a výstavní síň. V klášteře je umístěna stálá "Expozice k dějinám řádu Minoritů v Uničově" a to ve spojovacím prostoru mezi sákristií kostela Povýšení sv. Kříže a Křížovou chodbou přilehlého kláštera.

Roku 1822 byla ustanovena provincie česko-moravsko-slezká, proměněná roku 1919 v československou provincii sv. Cyrila a Metoděje. Nyní minoritské Kláštery tvoří opět samostatnou provincii Řádu menších bratří v České republice.

Minoritské Kláštery i s Minority jsou k vidění v Praze - Starém městě, Brně Opavě, Jihlavě a Krnově.

Expozici si lze prohlédnout:

září - červen = neděle (kromě svátků): 14 - 17 hodiny;

červenec - srpen = neděle: 10 - 12 hodin a 12.30 - 17 hodin.

Vstupné: děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP zdarma; nedělní vstupné základní/snížené: 50/25 Kč (opravňuje ke vstupu do Šatlavy, muzea U vodní branky, Muzea baroka, do expozice k dějinám řádu minoritů, Vesnického muzea ve Střelicích a k výstupu na radniční věž v Uničově).

Nutno však k prohlídce požádat o zpřístupnění službu v Muzeu vězeňství Šatlava v Příční ulici č. 205 v Uničově (což je pěšky cca 150 metrů od kláštera)

Podobné příspěvky
Město Uničov - kostel Povýšení sv.Kříže s klášterem Minoritů

Kostel Povýšení sv. Kříže ve městě Uničov byl postaven pravděpodobně spolu s Klášterem Minoritů někdy ve 14.století. Okolnosti a vznik nejsou ale zcela jasné. Církevní stavby založila asi Alžběta, manželka Jindřicha ze Sovince okolo let 1330 až 1334, ale první písemná zmínka je až z roku 1381. Klášter měl být také místem posledního odpočinku rodu pánů ze Sovince.

Klášter byl postaven na okraji města a zajímavostí je, že jeho jižní stěna dokonce tvořila část městských hradeb. V důsledku toho byl také často ohrožován při dobývání města Uničov. Stavba probíhala po etapách a byla podporována měšťany, pány ze Sovince či Pňovic. Klášterní kostel měl ještě další zvláštnost, kterou byla příčka, oddělující řeholníky a laiky.

Během husitských válek byl klášter značně poškozen, navíc řád nebyl v této době příliš populární. Přesto uničovští minorité v kostele sloužili katolické mše po celé 15.století. Roku 1455 byl v klášteře dokončen latinský překlad Uničovské bible.

V letech 1531 a poté 1595 klášter spolu s městem vyhořel a při druhém z nich se zřítila klenba kostelní lodi. Neobyvatelný kostel minorité opustili a odešli do Olomouce.

Až roku 1620 byl klášter znovu obydlen, kostel byl zkrácen a celá svatyně byla omezena pouze na chór. Zajímavostí bylo, že poničená loď sloužila 200 let jako hřbitov.

Minorité přestáli také neslavnou třicetiletou válku a pak se podíleli na katolické obnově farnosti.

Od poloviny 17.století působili jako městští kaplani a jelikož se řádu dařilo i na začátku 18.století, proběhla v letech 1700 - 1767 barokní přestavba kláštera. Kostel byl opět rozšířen, byla také obnovena kaple Panny Marie Pomocné a konvent byl vystavěn do dnešní, čtyřkřídlé podoby. Na výzdobě interiérů se podíleli významní umělci z Moravy.

V tomto období zažíval klášter nový rozmach a na nedělní mše chodilo mnoho věřících z blízkého a vzdálenějšího okolí. Brzy se však začal dostávat do hospodářských potíží, roku 1777 se snížil počet řeholníků z 25 na 12 a také představitelé řádu neměli zájem o udržení farnosti. Roku 1812 zde byli pouze dva řeholníci. Ač klášter přežil josefínské reformy, i když se k minoritům přidávali noví členové, přesto byl na vlastní žádost provincie roku 1815 zrušen dekretem dvorské kanceláře.

Po roce 1815 byla do objektu kláštera přemístěna uničovská hlavní škola. Kostel byl opraven a sloužil jako školní kaple. Konventní budovy byly postupně zapůjčeny dětskému domovu a české menšinové škole. Dále zde sídlil 80 let městský úřad a archív. Za první a druhé světové války zde byl vojenský lazaret.

Na místě klášterní zahrady byla postavena budova dívčí školy, která dnes tvoří s konventem jeden školní komplex.

V letech 1911 - 1912 proběhla generální oprava kostela, který byl následně otevřen veřejnosti.

Po druhé světové válce kostel značně zchátral a v šedesátých letech 20.století byl uzavřen a v roce 1963 zde byl dokonce sklad zeleniny. V sedmdesátých letech byla budova renovována a při stavebních pracích zde byly učiněny významné archeologické objevy, týkající se prvních fází osídlení území města. Bohužel byly také zničeny vandaly původní barokní varhany. Interiér budovy byl nesmírně citlivě opraven, vybaven varhanami a od roku 1983 slouží kulturní veřejnosti jako koncertní síň mimořádných akustických kvalit. Strop v sakristii kostela zdobí barokní malba, jejímž autorem je pravděpodobně Ignaz Oderlický, který se podílel též na Mariánském sloupu.

Žebravý řád minoritů byl založen roku 1209 sv. Františkem z Assisi a jeho řeholi potvrdil v tomtéž roce papež Innocenc III. Již od poloviny 13. století se začal řád štěpit na přísnější a mírnější ustanovení řehole. Sami minorité časem zmírnili původní řeholi, ale až do roku 1443 trvala jednotná organizace. V Čechách se objevili minorité již roku 1228 v kostele sv. Jakuba v Praze. Postupně vznikající konventy vytvořily česko-polskou provincii a ještě ve 13. století se tato provincie dělila na sedm kustodií.

Roku 1517 vznikla samostatná česká provincie, ale konventy na Moravě byly přiděleny do provincie rakouské. Česká provincie s domy ve Slezsku existovala do roku 1822, kdy se spojila s provinicií moravskou a roku 1912 vznikla provincie československá.

Klášter se nachází nedaleko centra města a také kousek od muzea U vodní branky.

http://www.farnostunicov.cz/Historie-kostela.html

Poslední aktualizace: 24.6.2012
Nadmořská výška:
240 metrů nad mořem
WWW stránky:
Uničov - bývalý Minoritský klášter na mapě
Autor: Jannca
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Uničov - bývalý Minoritský klášter

Uničov - Masarykovo náměstí
Uničov - Masarykovo náměstí
Náměstí
  Jsou dny, kdy se smráká o něco dřív. Jejich protiváhou jsou v ročním…
0.1km
více »
Cesta na oslavu aneb Uničov má 800 let
Cesta na oslavu aneb Uničov má 800 let
Cestopisy
Na oslavu významného výročí v dějinách mého oblíbeného města jsem byl…
0.1km
více »
Toulání 800-letým Uničovem a cesta zpět
Toulání 800-letým Uničovem a cesta zpět
Cestopisy
Opět se tedy vracím do poloviny června roku 2013, kdy se město Uničov v…
0.1km
více »
Uničovská radnice
Uničovská radnice
Radnice
Stavba budovy uničovské radnice započala v tomto královském městě na…
0.1km
více »
Na samém okraji Hané aneb Loštice, Uničov z výšky a ještě něco k tomu
Na samém okraji Hané aneb Loštice, Uničov z výšky a ještě něco k tomu
Cestopisy
Jak jsem už před nějakým časem slíbil, chtěl bych se v zimních měsících…
0.1km
více »
Webkamera - Uničov - Radnice
Webkamera - Uničov - Radnice
WebKamera
Kamera sleduje cMasarykovo náměstí v Uničově. Uničov je významné…
0.1km
více »
Uničov – sv. Jan Sarkander
Uničov – sv. Jan Sarkander
Socha
Jestliže Čechy mají svého svatého Jana Nepomuckého, Morava by mohla mít svého svatého Jana, příjmením (přízviskem) Sarkandera.…
0.1km
více »
Uničov - Kostelní náměstí
Uničov - Kostelní náměstí
Náměstí
  Podle map má být dlouhé 75 a šíroké 50 metrů. V reálu zde ale žádný…
0.1km
více »
Do muzea v Uničově
Do muzea v Uničově
Tipy na výlet
V olomouckém okrese leží město Uničov, založeno roku 1213 moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem. Protože jsme toho času ubytovaní ve Šternber…
0.1km
více »
Uničovská muzea - Muzeum baroka
Uničovská muzea - Muzeum baroka
Muzeum
  Téměř v každém městě (ba už i vesnici) dnes můžeme navštívit nějaké…
0.1km
více »
Uničov - Olomoucká ulice
Uničov - Olomoucká ulice
Ulice
Vybíhá z Masarykova náměstí směrem k jihu a pokračuje až na konec města,…
0.2km
více »
Uničov – Koncertní síň
Uničov – Koncertní síň
Kostel
Na to, že má Uničov jen něco málo přes 10 000 obyvatel (i s přilehlými…
0.2km
více »
Historickým jádrem Uničova rychlostí motorové myši
Historickým jádrem Uničova rychlostí motorové myši
Cestopisy
  Jsou dny, kdy se smráká o něco dřív. Jejich protiváhou jsou v ročním…
0.2km
více »
Mariánský sloup v Uničově
Mariánský sloup v Uničově
Socha
Ozdobou uničovského Masarykova náměstí je barokní mariánský sloup.…
0.2km
více »
Uničov
Uničov
Město
Uničov leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Městečko se rozkládá na pomyslné hranici mezi oblastí úrodné Hané a Hrubým a N…
0.2km
více »
Uničovské městské opevnění
Uničovské městské opevnění
Hradby
  Bývalé královské město Uničov je sídlem velmi krásným a procházka jeho…
0.2km
více »
Uničovská muzea - Šatlava, muzeum vězeňství
Uničovská muzea - Šatlava, muzeum vězeňství
Muzeum
  Nachází se jižně od Masarykova náměstí v Příčné ulici. Budova zde stojí…
0.2km
více »
Uničov - Městské hradební zdi
Uničov - Městské hradební zdi
Pevnost, opevnění
  Na procházku kolem Městských hradebních zdí vcházíme kovovou brankou v tzv. Medelské braně v Medelské ulici v Uničově. Jedná se o…
0.2km
více »
Uničov - Medelská brána
Uničov - Medelská brána
Pevnost, opevnění
   Medelská brána byla jednou ze čtyř vstupních Bran do města. Jde o středověkou stavbu, která byla součástí opevnění. Před několika…
0.2km
více »
Uničov - kostel Povýšení sv.Kříže a bývalý minoritský klášter
Uničov - kostel Povýšení sv.Kříže a bývalý minoritský klášter
Kostel
  Uničov má velmi zajímavé historické centrum. Po okouknutí Medelské brá…
0.2km
více »
Uničov – barokní morový sloup P.M. Immaculaty
Uničov – barokní morový sloup P.M. Immaculaty
Památník
Někdejší královské město Uničov se může pochlubit mnoha zajímavými a cennými historickými památkami. Barokní mariánský sloup na Masarykově náměstí…
0.2km
více »
Uničovská muzea - U Vodní branky
Uničovská muzea - U Vodní branky
Muzeum
  Velmi hezkým (už při pohledu zvenčí) je další, vzorně zrekonstruovaný objekt uničovského městského muzea, který se nachází na ji…
0.3km
více »
Uničov – sousoší sv. Jana Nepomuckého
Uničov – sousoší sv. Jana Nepomuckého
Socha
Téměř dvanáctitisícový Uničov nabízí – coby královské město - svým…
0.3km
více »
Josef II. - Uničov
Josef II. - Uničov
Socha
Socha Josefa II. V Uničově stojí na okraji městského centra u kruhového objezdu na náměstí Osvobození. Socha je z r. 1882 a je dílem blanenských železáren. Josef…
0.4km
více »
Uničov – Platan Římských
Uničov – Platan Římských
Památný strom
Vzrostlý strom v centru města nebo v jeho blízkosti potěší vždy, již kvůli…
0.4km
více »
Turistické známky v Uničově
Turistické známky v Uničově
Tipy na výlet
Máte rádi turistické známky a sbíráte je? Tak to vám doporučuji výstavu v…
0.4km
více »
Uničov – kříž ve Šternberské ulici
Uničov – kříž ve Šternberské ulici
Socha
Středně velké (spíš menší) moravské město Uničov, jakožto bývalé královské město je celkem dostatečně zásobeno různými památkami a p…
0.5km
více »
Uničov - Městský park
Uničov - Městský park
Chodník, naučná stezka
Jakožto ve městě, obklopeném rovinou Hornomoravského úvalu, je už vzdálenost k nějakému lesu pro místní poněkud delší. Pro běžnou vycházku do zeleně …
0.9km
více »
Brníčko
Brníčko
Zřícenina
Rozlehlý hrad si na vrcholu osamělého kopce nad starší vsí postav…
2.5km
více »
zavřít reklamu