Loading...
Uničov má velmi zajímavé historické centrum. Po okouknutí Medelské brány, monumetálního kostela Nanebevzetí Panny Marie a obdivování památek, nacházejících se na překrásném rynku (o něm ale něco až příště), si možná řeknete, že už vás tu nemůže nic překvapit. Opak je pravdou: stačí se vydat Olomouckou ulicí k muzeu u Vodní branky. V půli cesty narazíte na další dominantní stavbu – kostel Povýšení sv.Kříže, který je začleněn do areálu bývalého minoritského kláštera.
Z parčíku za náměstím je na bezvěžový chrám (pokud nepočítáme santuksník) moc pěkný a ucelený pohled. Přitom si určitě povšimneme, že menší část chrámu, která se tyčí nad Olomouckou ulicí, se dosud pyšní gotickou podobou, kdežto tu větší „postihla“ přestavba v duchu baroka.
Kostel byl po roce 1945 odsvěcen, chátral a nějaký čas byl dokonce využíván jako sklad zeleniny!
V 60.letech se ale začalo blýskat na lepší časy. Došlo k jeho veliké a citlivé rekonstrukci, při níž byly nalezeny cenné archeologické nálezy. Chrám byl vybaven varhanami a od roku 1974 začal díky své skvělé akustice sloužit jako Koncertní síň. Kromě ní se zde nachází Galerie U minoritů a pobočka městského muzea s Expozicí o dějinách minoritského řádu.
Klášter vnikl v první třetině století třináctého na popud choti Jindřicha ze Sovince – Alžběty. Protože se spolu s kostelem nacházel v nevýhodném sousedství městských hradeb, byl poničen jak v husitských válkách, tak i v těch dalších. Nevyhly se mu ani požáry, které řádily ve městě. Na začátku 18.století se dočkal barokní přestavby a získal čtyřkřídlou podobu, která je k vidění i dnes. Pompézní přestavba ale byla posledním šťastným okamžikem v jeho dějinách – kvůli neustálému nepřátelskému ohrožení (a kvůli ztrátě prosperity) sami minorité požádali začátkem 19.století o jeho zrušení.
Poté prošel mnoha proměnami: na školu, dětský domov, archív, městský úřad, přes obě světové války pak na vojenský lazaret a dnes slouží jako základní škola.