Loading...
Podle map má být dlouhé 75 a šíroké 50 metrů. V reálu zde ale žádný prostorný rynek neuvidíte, neboť podstatnou část jeho plochy vyplňuje mohutná masa kostela Nanebevzetí Panny Marie. Chrám je vidět už z dálky, hlavně tedy jeho dvě masivní věže, které vysoko vystupují nad okolní městskou zástavbu. Při pohledu zblízka vás bude asi notně bolet za krkem, neboť trojlodní kostel je skutečně impozantní a vysokou stavbou. Holt, oni naši prapředci nebyli žádní troškaři a ten sakrální megalitismus se ve 14.století samozřejmě neprosazoval jen tady v Uničově, ale i v mnoha jiných městech.
Málokterý jiný chrám se může „pochlubit“ tím, že za dobu své existence osmkrát vyhořel. Nejstrašnější požár zde řádil roku 1779, kdy došlo ke zřícení křížové klenby u všech tří chrámových lodí. Brzy se přistoupilo k jeho opravě, ale protože v té době stavebnímu slohu vládlo baroko, změnil se v tomto duchu i celý interiér. Venkovní podoba chrámu ale dodnes nese gotickou a místy pozdně renesanční podobu. Obě věže požárem též hodně utrpěly a byly později dostavěny a zastřešeny. V 80. a 90.letech minulého století se chrám dočkal veliké rekonstrukce. Fasáda se opravovala ve stylu starých středověkých technologií a přitom řemeslníci objevili i staré gotické ostění. Obnoven byl i – na Moravě unikátní – gotický portál.
Jak už jsem se zmínil, kostel má trojlodní půdorys. K jeho jižní straně přiléhá kaple sv.Josefa, k severní sakristie. Na boční zdi chrámu je k vidění basreliéf Ukřižování s Pannou Marií a sv.Janem. Na severní straně pak socha kojící Madony a u presbytáře cenný barokní kříž. Okna chrámu jsou vyplněna novodobými, přitom ale originálními vitrážemi.
Dominantní věže jsou dvě a každá má naprosto jinou podobu. Jedna je hranolovitá a ta druhá, nazývaná podle zazděného gotického chrliče Psí věží, dokonce osmiramenná a jsou na ní hodiny. Na boční straně věže je umístěna soška sv.Prokopa.
Původně kostel Nanebevzetí Panny Marie obklopoval hřbitov, ten byl ale přestěhován na konec Uničova a nyní obě největší prostranství před chrámem vyplnila travnatá plocha. To jižní navíc zdobí novodobá socha sv.Jana Sarkandera, připomínající jeho krátké působení v Uničově. Byly to pouhé dva roky...
Naproti kostela stojí na náměstí budova bývalé školy, která byla v 19.století proměněna na městský špitál. Za zmínku stojí i staré stavení vedle fary, ve kterém je umístěno Muzeum baroka.