Úsov - židovská synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Židovská synagoga v Úsově stojí ve středu čvrti, kterou obývala židovská komunita od poloviny 15. století. Tehdy došlo k vyhnání Židů z okolních královských měst, zejména z Olomouce (1454). S podporou majitelů panství se domohli četných práv, kvůli nim dokonce přeložil císař Maxmilián II. roku 1571 úsovský týdenní trh ze soboty na středu.
Nejpozději na počátku 16. století v obci již stávala dřevěná synaga. Po skončení třicetileté války se židé rozrostli o uprchlíky z polsko-litevského soustátí. Roku 1688 byla postavena první zděná synagoga, kterou museli Židé zbořit po vyprovokovaném incidentu s katolickým kaplanem Samuelem Jelínkem. Obci hrozil zánik, dva její příslušníci byli nespravedlivě vyhnáni z německých zemí. Až Josef II. povolil obnovu Synagogy dekretem z roku 1783.
Náboženská obec, která po roce 1890 spravovala rozsáhlou okolní oblast Uničovska, Zábřežska a Šumperska, se postupně zmenšovala, zanikla po obsazení Sudet 1938. Tehdy došlo k vypálení Synagogy nacisty. Po druhé světové válce byla využívána Československou církví husitskou, ale od roku 1980 zpustla.
V roce 1993 koupila chátrající budovu Nina Hofmanová, potomek jednoho z členů výboru židovské obce. Následně však Synagogu darovala Židovské obci Olomouc, kdy též byla zahájena oprava celé budovy. Od roku 2001 je majitelem památky Federace židovských obcí ČR.
Synagoga byla slavnostně otevřena v červnu 2008 a je přístupná veřejnosti denně mimo pondělí 9-13, 14 -17 hodin. Součástí expozice, kterou zřídilo občanské sdružení Respekt a tolerance je i studovna s knihovnou.
http://www.hrady.cz/?OID=7760
Fotogalerie
Synagoga (z řeckého "synagógé" - schromáždění, nebo hebrejského "bejt kneset" - dům schromáždění nebo "bejt tfila" - dům motlidby) je židovská motlidebna sloužící, kromě místa pro bohoslužebná setkání, i jako místo společenského setkání nebo náboženského studia. Konstrukčně vychází z blízkovýchodních chrámů, stejně jako mešity. Ženám je tradičně vyhrazen oddělený prostor v galerii v patře. Výzdoba Synagogy se omezuje na ornamentální malby, mozaiky a vitráže. Synagoga je orientována na východ, respektive směrem k Izraeli, její podlaha je pod úrovní okolního terénu. Na východní stěně je "Aron ha-Kodeš" - svatostánek, v němž jsou uloženy svitky Tóry, které má synagoga k dispozici. Součástí "Arona ha-Kodeše" je "Bima" - vyvýšené místo v synagoze tzv. podium. Na pódiu bývá i pult, který používal chazan ke čtení z Tóry nebo ke čtení motlideb.
Původní, patrně dřevěná synagoga, zničena během třicetileté války. Byla nahrazena novou, zděnou Synagogou v roce 1688. Kolem roku 1721 byla tato zděná synagoga zbourána z důvodu provokace, kterou ve zdejší synagoze vyvolal katolický kaplan z Dubicka. Další varianta zděné Synagogy v židovské čtvrti v Úsově byla vystavěna v letech 1783 - 1784. Současná, v pořadí třetí zděná, varianta synagogy je vystavěna na přelomu 19. a 20. století v barokně (asimetrie stavby, zaoblené tvary, kupule) klasicistním (stavba přísně souměrná, převládají geometrické tvary, průčelí jednobarevné a střídmě zdobené) stavebním slohu. Mj. byla den po tzv. "Křišťálové noci" - v roce 1938, nacisty uvnitř zdemolována. Oprava zdemolované synagogy trvala do roku 2008, kdy byla slavnostně otevřena a tím i zpřístupněna veřejnosti.
Synagogu lze navštívit v úterý až pátek v době od 15 do 17 hodin a o víkendech v době od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Její součástí je také židovský hřbitov, který se nachází cca 50 metrů od synagogy.