V lázních Polanica-Zdrój potkáte medvěda
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Hned nad lázeňským městem medvěda skutečně potkáte. Adrenalinové setkání to však nebude, protože medvěd je kamenný. Jeho sochu zde místní nechali umístit ze dvou důvodů.
Ten první se opírá o starou pověst, podle které se v tomto místě chtěl mladý hajný napít ze Studánky při své obchůzce revírem. Sotva však nabral vodu do dlaní, vrhl se na něj mohutný medvěd. Mládenec byl velice silný, a tak po urputném boji medvěda povalil a už už ho chtěl nožem píchnout do srdce, když tu medvěd promluvil: „Pramen, který jsi nalezl, vysychá. Ale pokud mi daruješ život, ukážu ti za odměnu vodu bohatší a chutnější.“ Úžasem oněmělý hajný pustil medvěda, který ho skutečně dovedl na rozkvetlou louku s prameny, ze kterých prýštila voda se zvláštní vůní. Mladý hajný se jí napil a zakrátko pocítil, jak z něho opadá únava. Chtěl medvědovi poděkovat, ale ten už zmizel v houští.
Zvěst o chutné a posilňující vodě se brzy roznesla po okolí. Lidé se sem sjížděli, aby potvrdili spásné účinky vody. Vznikla zde osada, kterou po letech nazvali Polanicí.
Socha medvěda připomíná památné setkání mladého hajného s touto šelmou.
Druhým důvodem umístění sochy medvěda v tomto místě je tvrzení glaciologů z roku 1910, podle kterého socha označuje nejzazší bod, kam v Kladské oblasti dosáhl skandinávský ledovec.
U sochy medvěda začíná nenáročná Medvědí stezka vedoucí převážně listnatým lesem. Je značená medvědími stopami. Nad lázeňským městem vede mnoho dalších značených tras pro pěší (Nordic Walking, srdíčkové….) i pro cyklisty. Značeny jsou vcelku dobře, jen na křižovatkách turistických i cyklistických cest nečekejte rozcestníky s udáním směru, kilometrů či času. Těch je v lesích nad Polanicí jako šafránu.