Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Kde se nachází ? Cestou z Trojáku směrem do Držkové jsme se zastavili u valašské chalupy na překvapivě pěkném romantickém místě Košařiska asi 2 km od obce Držkové. Obec Držková je ukryta v centrální části Hostýnských vrchů v překrásné krajině valašska SV od Zlína. Tato dřžkovská chalupa stojí na samotě u silnice a reprezentuje místní stavební tradici.
Roubený dům je z materiálu místního kraje - dřeva a kamene. Kámen byl použit na podezdívku, srub budovy je z bukového a jedlového dřeva. U chalupy je i přilehlá hospodářská budova se sklepem, studnou, malým rybníčkem s vrbou. Úly jsou dalším objektem této pasekářské usedlosti. Podobné úly kdysi stávali u každého stavení v obci Držková.
Na území Držková se v minulosti projevovala salašnická kultura hlavně v místech Košařiska, Kolibiska, Solisko, Grůń, Ráztoky,...atd. Zde se pásávaly i ovce držkovských hospodářů. Kotárský katastr Košařiska spolu s dalšími místy u Držkové jsou dokladem salašnické činnosti v Hostýnských horách.
Košařiska u obce Držková jsou místem, kde se v minulosti ve velkém provozovalo salašnictví a kde později vyrostly také usedlosti držkovských pasekářů. Je vzdáleno několik kilometrů od vlastní obce a dostaneme se k němu po cyklotrase a červené značce. Ty vedou po asfaltové silničce, protínající úzké hrdlo Ráztoky s říčkou Dřevnicí a pokračující hluboce zařezaným údolím severním směrem k Hutím. Okolo rozcestí tu kdysi stávaly krátce fungující sklárny, dnes zde vidíme několik rekreačních objektů. Turistická značka s cyklotrasou pokračují po asfaltu tzv.Nové cesty až do Rusavy, na Košařiska musíme odbočit po neznačené silničce vpravo. Cesta vede napřed alejí stromů, zleva se k nám přiblíží clona lesa, vpravo pod cestou se rozkládají louky a bývalé Pastviny. Nenápadný potok, protékající rozšířeným dlouhým údolím, je ve skutečnosti horním tokem Dřevnice. Z dalšího rozcestí odbočuje vlevo mezi skupinkou chat s malým rybníčkem lesní cesta, ze svahu nad nimi zdáli vykukuje vrcholek Dřevnické skalky. Pokračujeme dál, tady se mělké údolíčko rozšiřuje a na obě strany se až pod lesní svahy doliny rozbíhají do šíře poměrně rozsáhlé Pastviny. Stojíme před vlastními Košařisky. Toto údolí je od obce Držková odděleno pásmem prudkých hřebenů s Předními a Zadními skálami s Holíkovou rezervací, na straně druhé lemují údolní nivu svahy Grúně a vrchu Hrabčí.
Z tohoto místa se naše silnička napřímí a rozbíhá se rovně k východu v délce 0.5 km. Vlevo pod lesem vidíme dlouhou řadu chat, od další mírné zatáčky vybíhá k severu přístupová cesta ke shluku bývalých pasekářských budov, které se už dávno změnily v rekreační objekty. Za pozornost určitě stojí vzorně udržovaná hlavní obytná budova s modrými okenicemi. My ale pokračujeme dál, neboť jen pouhých 300 m odtud nás čeká překvapení v podobě toho nejzachovalejšího (zvenčí volně přístupného) pasekářského objektu, nazývaného Držkovská chalupa. I když sem nevede žádná značená cesta, přesto zde stojí informační panel, ze kterého se dozvíte přehršel zajímavých informací. (Dovolil jsem si do tohoto článku některé informace z tabule "vypůjčit," i když bych tak činit nemusel, neboť můj tatínek pochází z pasek Hluboče nad Bylnicí a jak takové pasekářské stavení vypadá zvenčí i zevnitř velmi dobře vím. Tady na Košařiskách se ale jedná o původní zachovaný a reprezentační vzorek pasekářského obydlí.
A jak tedy taková typická pasekářská usedlost vypadala? Skládala se z roubeného hlavního stavení, které sestávalo z obytné části - (světnice, síň, kuchyň a komora) a z části hospodářské - (chlév byl součástí hlavního stavení). Hlavními stavebními prvky byl okolní pískovec a smrkové nebo jedlové dřevo. Trámy se nespojovaly drahými hřebíky, ale veškeré spoje se začepovaly anebo se použilo klínů a "hřebů" z tvrdého dřeva. Mezery mezi trámy se původně vyplňovaly mechem, později se překrývaly latěmi. Použití kovaných hřebíků se ale stavitel chalupy nevyhnul, neboť naštípaný šindel na střechu bylo nutno na střešní latě pevně přitlouct. Vlastní obytná budova byla vystavěna na podezdívce z kamene. Stejně tak vedlejší hospodářské stavení a stodola, pod níž byl umístěn kamenný sklep k uchovávání potravin, neboť naši předkové ledničky ještě neznali. Ve stodole se sušilo seno a skladovalo se tu hospodářské náčiní. Tady u Držkovské chalupy si hospodářské stavení jeho současní majitelé upravili na obytné stylové prostory. My se ještě vrátíme k hlavní staré budově, protože nás bude možná zajímat, jak v ní její obyvatelé spali. Je pravdou, že právě ten nejchudobnější lid býval obdařen velikým počtem dětí - (10 lidí v jedné chalupě nebyl vyjímkou), a tak se spaní muselo řešit všelijak. Dospělí spávali na lavicích nebo na zemi, malé děti za pecí a ty větší s dobytkem ve chlévě.
Nedílnou součástí zdejších pasekářských stavení bývaly venku na zahradě dřevěné "kláty." Včelařství bylo v Držkové a okolí v minulosti velmi rozšířeno a u každého domu stál vysoký strom, nejčastěji lípa. Bylo tomu tak nejen kvůli ochrannému stínu v letních parnech, ale také kvůli včelstvu, které sbíralo z lipových květů lahodný pyl. Tolik tedy k původní podobě starého pasekářského domu - rybníček s rákosím je samozřejmě produktem už mnohem mladší doby. Držkovská chalupa je tedy reprezentativní ukázkou bývalé pasekářské usedlosti a prohlídku tohoto překrásného místa můžu všem zájemcům jen vřele doporučit...