Loading...
Vesnička s asi 200 obyvateli je součástí dvojobce Bařice-Velké Těšany. Od Bařic je vzdálena 1.5 km západním směrem a leží za hřebenem kopce. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1379.
Nejstarší památkou Velkých Těšan je dřevěný větrný mlýn. Stojí na hřebeni jižně od obce na pozemku s několika domy poblíž silnice z Vrbky do Těšnovic a Kroměříže. Byl vystavěn roku 1830. Poslední jeho vlastník František Pajera mlel za německé okupace načerno, poté jej zatklo gestapo a odvezlo do Prahy na Pankrác, kde zemřel. Mlýn prošel po roce 1972 renovací a dnes je tato kulturně-technická památka I.kategorie, přístupná veřejnosti, majetkem Muzea Kroměřížska.
Jedná se o hranolový dřevěný mlýn německého typu se dvěma podlažími. Sedlová střecha je kryta šindelem. Mlýn je vysoký 10.5 m a jeho větrné kolo se čtyřmi křídly má průměr 14 metrů. Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno trámové sedlo, jenž umožňovalo mlýn natočit podle směru větru.
V obci u kaple sv.Floriána stojí Památník obětem obou světových válek se jmény 13 padlých. Roku 2006 v kapli a okolo ní proběhly velké oslavy 60 let od založení místního Sboru dobrovolných hasičů a roku 2007 tu byla slavnostně posvěcena nová kamenná socha patrona obce – sv.Floriána.
Na východním konci vesnice se pod hřebenem se silnicí rozkládá hřbitov, který slouží také obyvatelům Bařic.
Západně od kaple se v zástavbě v jednom stavení nachází Pivovar Theodor. Je to malý rodinný pivovárek s výstavem maximálně 1200 hl ročně. Vaří se tu klasické ležáky plzeňského typu, speciály a ovocné kyseláče s příchutí červeného grepu a manga. Pivovar vznikl roku 2019. Prodejna jeho produktů bohužel ve vesnici není – ty jsou skladovány v Brně a musí se písemně objednat.
Obcí a okolím prochází naučná stezka „Kopečky kolem Bařic“ (značená modře) a NS „U Velkých Těšan“ (oranžové značení), která nás zavede k vrcholu Obory (322 m). Severně odtud už u Těšnovic se na ploše 14.5 ha rozládá PP Obora. Je situována v mírně svažitém zalesněném svahu stejnojmenného kopce, kde se v minulosti těžil pískovec. Terén je plný prohlubní po těžbě anebo rozbrázděn erozními rýhami v podobě roklí. Roste tu převážně listnatý les s hojným výskytem dubu letního, habru obecného, lípy srdčité, jasanu ztepilého a břízy bělokoré.
V bylinném podrostu se vyskytují chráněné rostliny jako např. medovník velkokvětý, lilie zlatohlávek či ladoňka vídeňská.