Verona – městská brána Podprsenka (Portoni della Bra)
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradby
Tato veronská dvojbrána bývala součástí původního městského opevnění a její historie tak snad sahá až někam do poloviny 13. století. První písemná zmínka o městské bráně v tomto místě totiž pochází z roku 1257. Stávající brána se sousedící věží je však zmiňována až o dvě století později, konkrétně v roce 1459. Předpokládá se přitom, že bránu v dnešní podobě nechal postavit na přelomu 14. a 15. století (snad v roce 1389) Gian G. Visconti jako součást posílených hradebních zdí a že pouze západní průchod sloužil jako brána, zatímco východní částí procházel příkop. Podprsenku i dnes tvoří dva zaoblené oblouky, mezi nimiž se - v horní části brány – nachází hodiny. Zatímco samotná brána je postavena z bílého mramoru, její horní část s cimbuřím z vlaštovčích ocasů a přechodem tvoří červené cihly. Vedle brány se nachází středověká pětiúhelníková obranná věž..
Brána je adresou „trvalého pobytu“ považována za součást stejnojmenného náměstí (Piazza Bra) a je určitě stavbou velmi zajímavou. Vždyť mramorové oblouky, kterými procházíme vznikly ještě v době, kdy Evropě vládl románskýn sloh. Její atraktivitu ještě zvyšuje fakt, že touto bránou mnozí návštěvníci Verony poprvé vstoupí do srdce starého města, tedy na náměstí, kterému dominuje římská aréna. Původně se však jednalo o průchod mezi citadelou a hradem Castelvecchio. Přesto, že Portoni della Bra pochází zřejmě z roku 1389, dnes ji vidíme v podobě úprav z počátku 17. století.
Je pravda, že autor článku si není až tak jistý tím, že název Podprsenka je zcela správný a historicky doložitelný. V každém případě je však slovník u výrazu Bra jednoznačný a koneckonců ani tvar brány toto jméno zcela nevylučuje. To, že se její název shoduje se jménem náměstí je v této chvíli zcela irelevantní ...
Pozn.: Samozřejmě, že je název brány od jména náměstí plně odvozen a samotné slovo Bra vychází pravděpodobně z langobardského výrazu pro rozlehlou pastvinu.