Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Mezi jeden z nejpozoruhodnějších vídeňských chrámů patří bezesporu kostel řecké pravoslavné církve. Tento nepřehlédnutelný chrám v byzantském stylu stojí na svém místě bez jediné větší změny již déle než jedno století a přesto, že patří ke kostelům méně známým, je jeho návštěva jistě zajímavou a příjemnou „atrakcí“. Vídeňský kostel Nejsvětější Trojice bývá označován za Metropolitní katedrálu řecké ortodoxní metropole pro Rakousko, Maďarsko a střední Evropu a najdeme jej ve „vnitřním městě“, na adrese Fleischmarkt č.p. 13. Toto malebné náměstíčko bývalo v minulosti centrem tzv. „řecké čtvrti".
Přes předchozí řádky zde první modlitebna pravoslavných vznikla již v roce 1782 a samotný řeckokatolický kostel Nejsvětější Trojice byl založen v roce 1787. Jeho tehdejší podobu určil rakouský architekt Peter Möllner. V 19. století tuto část rakouské metropole skoupil řecko-rakouský podnikatel Georgios Sinas, který ihned zaměstnal athénského architekta Theophila Hansena, který se vzápětí vrhl – mimo jiné – také na Möllnerův chrám. Jeho přestavba byla zahájena v roce 1856, aby zde na konci roku 1858 proběhlo slavnostní otevření. Kompletně byl však kostel v byzantském stylu, s osmibokou věží a kopulí, dokončen až v roce 1861. Tento styl prý tehdy Hansen použil úplně poprvé a byl s ním natolik úspěšný, že mu později byla svěřena práce na budově parlamentu, nacházející se na Ringstrasse.
Poté, co projdeme dlouhým domovním „průchodem“, vstoupíme do samotného interiéru kostela, který je tradičně hodně barevný a zlacený. Loď má obdélníkový půdorys a interiér chrámu v mnohém připomíná standardní barokní architekturu sakrálních staveb v Rakousku a jižním Německu. Však také autorem „grafické“ podoby průčelí a vstupní předsíně je rakouský malíř Carl Rahl, zatímco fresky v kostele jsou dílem Němce Ludwiga Thiersche.
Pravoslavný kostel Nejsvětější Trojice svou vstupní částí tak trošku připomíná běžný obytný dům. Je to dáno zejména tím, že v jeho prostorách jsou dnes umístěny kanceláře řecké ortodoxní metropole, řecké školy i řecké knihovny. A nechybí ani prostory portýra …