Vildštejn - zřícenina nad hrází Sečské přehrady
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Vildštejn - zbytky zříceniny drobného hrádku z poloviny 14. století. Nachází se nad tunelem u hráze Sečské vodní nádrže. Hrad byl vybudován pravděpodobně v 13. století a rozšířený ve 14. století, ale již kolem roku 1450 je zmiňován jako pustý. Hrad ve spodní části neměl okna ani dveře, do hradu se vcházelo po žebřících, nebo po dřevěných schodech, které se vpřípadě napadení snadno odstranily a zamezily nepříteli vniknout do hradu. Dochované zbytky věže byly ve 40. letech 19. století strženy. Dnes jsou zde jen zbytky bašty a několik dalších pozůstaků zdí hradního paláce. Vzhledem k poloze není zřícenina Vildštejnu oficiálně přístupná, viditelná je pouze z přehradní hráze, nebo z vodní hladiny při vyjížďce loďkou..
Dříve údajně téměř pohádkový hrad nad řekou Chrudimkou, dnes téměř zaniklá zřícenina nad silničním tunelem, ústícím na přehradní hrázi Sečské vodní nádrže. Navíc zřícenina velmi těžce přístupná (raději jsem proto uvedl v dostupnosti to nezpřístupněno i když při troše snahy a vynaložení jistého usílí se tam, samozřejmě, vyškrábat dá), protože jediná přijatelná přístupová cesta vede přes oplocený soukromý pozemek.
Hrad Vildštejn byl založen snad ve II. polovině nebo koncem 13. století, snad – protože některé prameny uvádí přesnější, ale pozdější, údaj – v roce 1315. Druhý údaj bude asi správnější, protože první listina, která by mohla být považována za písemnou zprávu o hradu, pochází z roku 1348. Od roku 1499 je Vildštejn – stejně jako nedaleký Oheb – uváděn jako pustý. Na jeho současném stavu se také výrazně „podepsala“ stavba zdejší přehrady v letech 1925-1934. Zakladatelem a prvním majitelem hradu byl Hrabiše z Paběnic. Ten měl pronajatý i skalní ostroh Oheb, na kterém byl později vilémovským klášterem vybudován stejnojmenný hrad. Hrad původně používal německý název (Wildenstein), který zřejmě poukazuje na jeho polohu v divoké, řídce osídlené, krajině.
Hrad byl postaven na skalnatém, těžce přístupném, ostrohu nad levým břehem řeky Chrudimky. Ostroh spadal na třech stranách téměř kolmo do údolí řeky a byl přístupný jen po dřevěných schodech ze severní strany. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že nad vodní hladinu dnes vystupuje jen asi třetina hradní skály. Jádrem hradu byl věžovitý palác nepravidelného půdorysu, zakončený dřevěným obranným Ochozem a stojící na vrcholu skaliska. Jižně od paláce stála další nevelká budova a celý hradní areál obklopovala hradba na okraji svahů.
V roce 1410 hrad získal - úmrtně - král Václav IV., v roce 1421 – velmi živě - husité. V roce 1436 ho král Zikmund přepouští Jiřímu z Dubé a Vízmburka, který ho následně připojil ke žlebskému panství. Jako pustý se uvádí v roce 1499, kdy jej král Vladislav II. postoupil Mikuláši Trčkovi z Lípy. Pak již nikdy nebyl opravován. Dnes můžeme z hradu, který se v současnosti nachází v okrese Chrudim (Pardubický kraj), vidět již jen část obvodového zdiva věžovitého paláce s gotickým okénkem, zbytky hradeb a základové zdi druhé budovy. Přesto byl Vildštejn zařazen mezi kulturní památky ČR.