Vísky (u Letovic) – Agrocentrum Ohrada
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
Hned na úvod tohoto příspěvku prozradím laskavému čtenáři jednu věc: v následujících řádcích si budeme popisovat bývalý kravín. Pravda, dnes se jedná o Agrocentrum Ohrada Vísky, které bylo vybudováno a otevřeno v roce 2004. Samozřejmě hlavně za účelem prodeje vlastního hovězího. Od roku 2006 je pak v provozu relaxačně-rehabilitační část s masážemi, perličkovými koupelemi, elektroléčbou a fitness. Krom toho vám zde nabídnou jízdu na koních, krytý bazén, vlastní minipivovar, venkovní ohniště s možností grilování nebo venkovní dětský koutek se skluzavkou a houpačkami. K tomu lze přidat parkoviště v areálu i široké možnosti turistiky i Cykloturistiky v okolí. Koneckonců okolní města a městečka – tedy Boskovice, Letovice, Kunštát nebo Velké Opatovice – stojí určitě za návštěvu.
Agrocentrum Ohrada se oficiálně chlubí možností užití si pohodové dovolené, relaxačního víkendu nebo společenských událostí. K tomu ozdravné pobyty, restaurace se skvělou českou kuchyní, jízda na koních, půjčovna sportovního vybavení, ruské kuželky, plavání v krytém bazénu, sauna nebo wellness centrum. K tomu stylová nekuřácká restaurace s krbem a venkovním posezením a velký i malý salónek. Ubytovat se můžete ve dvou až čtyřlůžkových pokojích (40 lůžek v 15 pokojích) s vlastní sociálním zařízením a TV. Těšit se můžete rovněž na tradiční akce typu domácí zabíjačka, Valentýnský večer, hudební večery s grilováním, Hubertova jízda, Martinské hody nebo Silvestr.
Ideální a klidné místo pro milovníky lesů a přírody, zvířat a romantické moravské KRAJINY. V samotných Vískách pak stojí za prohlídku například kostel sv. Michaela nebo betlémská galerie pod širým nebem. Potěší pivní lázně i možnost „neomezené“ konzumace výrobků zdejšího minipivovaru, tedy moků s názvy Bejček a Pacholek. Jenom jednu věc si musí případný zájemce o pobyt uvědomit. Agroturistika většinou nebývá zrovna lacinou záležitostí a toto opravdu není turistická ubytovna s lidovými cenami pro každého. Přesto si zde na nezájem stěžovat nemohou, a i proto zde v polovině července probíhá Letní tábor v koňském sedle, pořádaný pro děti od 7 do 15 let.
Jednou z atrakcí malé romantické jihomoravské vesnice Vísky, nacházející se na kopci mezi Letovicemi a Boskovicemi, je malý pivovar, který je součástí Agrocentra Ohrada, vybudovaného již v roce 2004. Někde jsem četl lehce nadsazenou myšlenku, že v České republice dnes vzniká nový pivovar snad každých čtrnáct dní. Je ovšem pravdou, že ve stejné frekvenci mnohé zanikají. Jaký osud čeká Ohradu, zatím nevíme, ale jisté je alespoň to, že nedávno oslavila své první narozeniny. Malý vesnický pivovar totiž vznikl na počátku roku 2013, kdy se v tamním agrocentru rozhodli, že svým hostům kromě vlastního hovězího masa nabídnou také pivo vlastní výroby. V plánu byly všechny druhy piva kromě nealkoholického s tím, že prioritou bude světlý jedenáctistupňový ležák. Výjimečnými doplňky měly být různé speciály, připravené k některým výročím a svátkům, a to vše za použití kvalitních a klasických českých surovin. Současně s pivovarem vznikly ve víseckém agrocentru také pivní lázně, kde máte možnost absolvovat různé procedury za použití pivních extraktů a pivovarských kvasnic. Alespoň tak to tvrdí hlavní vísecký sládek Patrik Rokytka.
Tím hlavním momentem pro vesnický pivovar Ohrada se stal 9. duben 2013, kdy zde byla uvařena první várka světlého 11 % piva, které dostalo stylový název Bejček (pro různé nadšené numerology mohu uvést drobnou zajímavost: 9. dubna se narodil můj syn, který se v Ohradě ženil). K tomu přibyla v květnu třináctistupňová polotmavá Vísecká pšenka. Pivovar Vísky může být považován také za jistý doklad o legendárním „uzavření kruhu“. Jak jinak vysvětlit, že nejstarší pivovar v okolí byl založen v roce 1447 v nedalekých Letovicích a voda se do něj dopravovala dřevěným vodovodem z Písečné, která leží na katastrální území obce Vísky. Tento pivovar, později změněný na stáčírnu, zanikl až v roce 1948.
V pivovaru je možno absolvovat také exkurzi, což jsem si, pochopitelně, nenechal ujít. Dozvíte se, že pivovar své pivo „exportuje“ zatím jen do několika restaurací na Blanensku, ale postupně by chtěli expandovat i do Brna a Prahy. První vlaštovkou byla pivnice v Brně – Veveří. A co že nám zde tedy v současné době nabídnou? Běžně bývá na čepu 11° Bejček a 12° Pacholek, který údajně uspěl i v celorepublikové soutěži. V hlavní sezoně – tedy o prázdninách – je doplní 12° Pšenica a občas také 13° Černé nebo Letní speciál. Každá várka je navíc skutečným originálem, protože jak mi prozradil pan Sládek, vždy se mírně liší stupňovitostí i chutí.
V každém případě počítejte s tím, že si nedáte pivo za dvacku, protože je zde relativně draho. Nízkokapacitní originál holt něco stojí. Pivo stojí přes 30,- Kč, v plastové PET lahvi s sebou – tuším - přes 70,- Kč a i za tácek chtěli pětikorunu. Ale za ochutnání určitě stojí a na mapě českých a moravských pivovarů si budete moct odškrtnout další položku.