Vítová - zajímavosti obce
Vítová je počtem svých obyvatel (260) a katastrem (215 ha) menší, zato velice malebnou dědinkou, jejíž zástavba je rozložena v délce zhruba 1.5 km podél toku bezejmenného potoka. Ten pramení na západním úbočí nejvyraznější vítovské dominanty – vrchu Velá (526 m), jehož témě bylo v sedmém až pátém století před Kristem přizdobeno pravěkým hradištěm. V něm žili lidé ovládající výrobu kamenných nástrojů a šňůrové keramiky. Potok odsud teče k jihu, nejprve přes obec, a svoji pouť končí 200 m pod ZOO Lešná splynutím s Lukovským potokem.
Vítová se nachází v dolince mezi vrchy Skalka a Růžová, asi na půl cesty mezi Lukovem a Fryštákem, jehož je místní částí a stejně jako Lukov a horní část Fryštáku se rozkládá na jižním úpatí Hostýnských vrchů.
V análech byla dědinka (tehdy už se statkem) poprvé zmiňována roku 1480, kdy se stala poddanskou vsí hradu Lukova. Na začátku 16.století zpustla a ožila až příchodem nových osadníků v roce 1548. Mnohem později byla Vítová přechodně přičleněna k fryštácké Horní Vsi a místní částí města Fryštáku je od roku 1960.
V minulosti se místní, žijící v dřevěných staveních s doškovými střechami, zabývali především chovem dobytka a zemědělskými pracemi. Životní úroveň si zvyšovali soustružením dřeva a výrobou vařeček, lžíc a dřevěného nářadí, nábytku, bednářstvím a dokonce zde po jistý čas pěstovali i chmel. V těch časech zde byly funkční dvě kovárny, obchod a tři hostince.
Ve druhé půli dvacátého století byla většina dřevěnic zbourána a rozvinula se nová moderní zástavba.
Současná podoba Vítové je velmi pěkná. Mne nejprve překvapilo ohromné množství chat nacházejících se ve svazích v její horní části. Při průchodu obcí jsem ocenil pohled na spoustu stavení s perfektně upravenými zahrádkami a tato novodobá zástavba obce byla v současnosti protažena až dolů k hlavní silnici. Tam jsem v jedné zahradě viděl i zajímavý "moderní" srub. Zarazilo mne snad jen to, že jsem podél hlavní cesty procházející obcí nenarazil na žádný obchod, ba ani na tolik k životu potřebnou hospodu.
Nejhodnotnější pamětihodností obce je opravená kaple Panny Marie Bolestné, stojící v bývalém středu obce. Pochází z roku 1860 a její předchůdkyní byla v 17.století dřevěná kaplička.
Další zajímavostí je pomník letce – Oldřicha Doležala, plukovníka In Memoriam, který byl členem 311 perutě RAF. Narodil se roku 1912 v Ostravě, ve Vítové prožil mládí a roku 1983 zemřel v Anglii.
Na rozcestí, odkud vede silnička nahoru k fryštácké Skalce s novou moderní věžovitou kaplí sv.Antonína Paduánského, se vypíná kamenný kříž z roku 1841.
I když se nejedná o žádnou vzácnou historickou památku, místní si jej velmi cení, což dokázala jeho obnova v roce 2004. Tehdy do něj po novoroční veselici neznámý „dobroděj“ narazil autem, kříž se vyvrátil, padl na zem a rozlomil se. Oprava byla provedena během několika měsíců a následného slavnostného odhalení (spojeného i s bohoslužbou) se účastnila velká většina místních.
Kdysi dávno okolo kříže několikrát pochodovala nepřátelská vojska táhnoucí krajem a v časech míru se stal místem, u nějž se po večerech scházeli zamilovaní.