Vlkoš u Přerova - dva obecní kříže
Cestou z Kyselovic do Vlkoše jsem asi 600 m před dědinou minul pěkný kamenný kříž, který stál u blízké polní cesty naproti rybníkům a lokalitě Za Polňákem. Sakrální stavbička zrobená z pískovce byla ve spodní části podstavce zkrášlena reliéfem sv.Cyrila a Metoděje. Kříž je datován letopočtem 1924 a opatřen nápisem: Přistup rolníče sem blíže, když v potu tváře pracuješ, pozdrav svého spasitele, když vůkol kříže putuješ!
Jak jsem pak doma na netu zjistil ze stránek obce, byl postaven z peněz darovaných místními věřícími, kteroužto sbírku měl na starosti místní kaplan P.Jan Horák. Samotný vlkošský farář P.Theodor Wagner o to neměl ani ponětí a vše prasklo až při vysvěcení hotového kříže. To vykonal děkan Přerovský, což se místního faráře dotklo a stěžoval si výš. Kaplanovi byla udělena písemná důtka za to, že si přisvojil farářská práva a byl upozorněn, aby příště bez vědomí nadřízeného sám již nepodnikal a měl jej požádat o odpuštění. To se stalo, ale kaplan farářovu ruku podanou ke smíru nestisknul a odešel bez křesťanského pozdravení.
Roku 2013 byl kříž poničen nějakým individuem mdlého rozumu a dovezen do farského dvora, kde byl následujícího roku zrestaurován a poté opět vrácen na původní místo. „Nové“ slavnostní vysvěcení spolu s májovou pobožností u něj proběhlo 28.května 2015.
Na druhý kamenný kříž jsem narazil na okraji Vlkoše, stál před prvním domem u silnice vlevo. Tato sakrální památka mne ale svým vzhledem příliš nenadchla. Kříž byl umístěn až na samém vrcholu nevzhledných a odstupňovaných kvádrovitých soklů.
Údajně jej roku 1946 nechala vystavět vlkošská hostinská p.Božena Černá, která na něj věnovala tehdejších 15 tisíc korun. Náklady ale byly vyšší (nechápu za co) a kříž nakonec přišel na 27 000 korun. Opraven byl rovněž roku 2015.