Kyselovická náves
Kyselovice jsou hanáckou obcí s necelými 500 obyvateli, ležící jen pár kilometrů od městečka Chropyně. Patří k nejstarším vesnickým osídlením na Kroměřížsku, což dokládá zmínka v análech z roku 1078. Tehdy byla darována nově vzniklému benediktinskému klášteru v Olomouci a tento převod LP 1160 svým podpisem parafoval i český král Vladislav. V první čtvrtině 18.století se Kyselovice staly majetkem šternberského augustiniánského kláštera. Řád ve vsi nechal roku 1723 vystavět barokní zámek obklopený hospodářskými objekty (patřil k nim i mlýn) a také další stavení označované jako „zámeček.“ Zatímco ten byl roku 1900 adaptován na faru, velký zámek byl přestavěn na parní mlékárnu a později zbourán.
První přízemní škola stávala uprostřed návsi. Jelikož se časem zvýšila natalita místních a dětí přibylo tolik, že by se do školních škamen všechny nevlezly, byl starý objekt zbourán a namísto něj vyrostla škola nová, větší a patrová. Žáci ji navštěvovali až do roku 1976, poté zde byla výuka zrušena. Od té doby musí děti dojíždět do škol do sousedních obcí.
Roku 2000 prošla bývalá škola rekonstrukcí, po níž je zde místním k dispozici společenská místnost, zkušebna kyselovického pěveckého sboru a tělocvična.
Objekt se nachází poblíž středu obdélné, parčíkovitými plochy zeleně oživené malebné návsi, rozkládající se od novogotického kostela svAndělů strážných severním směrem. Tahle kyselovická je dosti rozlehlá, neboť dosahuje délky 150 m a na svém „půlnočním“ konci i největší šíře 50 metrů.
Jako na každé naší správné návsi na ní na nároží u chrámu nechybí ani objekt přízemní hospody, tahle dnes nese název R.-KLUB.
Z první parčíkovité plochy na návsi vystupuje Pomník padlým I.světové války. Kamenný sokl s poněkud nezřetelným reliéfem vojáka nese černý leštěný obelisk (zdali z mramoru anebo žuly jsem si nepovšiml) na čelní stěně s nápisem a bílým reliéfem prezidenta „tatíčka“, na boční pak se jmény padlých.
Obdélník zeleně uprostřed návsi krášlí barokní skulptura sv.Jana Nepomuckého. Neznámý umělec ji před polovinou 18.století zrobil z jemnozrnného maletínského pískovce v nadživotní velikosti.
V další „zelené“ ploše se ve stínu stromů ukrývá leštěná pamětní deska, upomínající na to, že kyselovická náves byla na náklady místního MNV upravena roku 1960 (k 15.výročí osvobození ČSSR) a ty ostrůvky zeleně nesou název „Růžový park.“