Vojnice (okr. OL) – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Vesnička Vojnice na Olomoucku je písemně poprvé zmiňována roku 1275. Dnes je již součástí obce Těšetice a našli byste ji asi osm kilometrů západně od Olomouce, ve směru na Konice. Tato hanácká vesnce nabízí několik – do jisté míry naprosto unikátních – zajímavostí. Minimálně zdejší smírčí kříž je kuriozitou, jakou jsem ještě neviděl (a doufám, že dlouho neuvidím) a Kaple sv. Cyrila a Metoděje, jejíž je kříž nedílnou součástí, by také zřejmě všude jinde byla považována minimálně za venkovský kostelík standardních rozměrů.
Vojnický smírčí kříž je od roku 1958 památkou a někdy před rokem 1988 se stal i památkou nemovitou. Byl však registrován již koncem 19. století, kdy byl ještě samostatně stojící. Vzápětí byl zazděn do průčelí výše uvedené kaple. Tím se ovšem zcela změnila jeho podoba. Ani okrový nátěr kříže - navíc se zeleným zvýrazněním vytesaného reliéfu - nepovažuji za nejšťastnější řešení.
Kříž bývá uváděn jako 155 centimetrů vysoký a 75 cm široký, Ani s tím nesouhlasím, protože při pohledu do „štěrbin“ ve fasádě kaple, kterými kříž vidíme, je zřejmé, že původní smírčí kříž zdaleka neodpovídá rozměrově tomu novému. Vojnický kříž zdobí reliéf malého kříže s kulatým zakončením ramen. Některé aspekty tedy napovídají, že by se původně nemuselo jednat o kříž smírčí, ale spíše cyrilometodějský.