Vratěnín - vesnická památková zóna
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Místní část
Přijedete-li do této pohraniční obce, nechce se vám věřit, že se nacházíte v 21. století. Velká část obce si uchovala ráz první poloviny 19. století. Po posledním ničivém požáru, který v roce 1816 zachvátil téměř celou obec a úplně zničil její dřevěné objekty, bylo zde přikročeno k rázné výstavbě zděných domů. Podle vzácně dochovaného plánu obce z roku 1824, většina dnešních domů pochází z této doby výstavby. I když po válce došlo díky odsunu k obměně téměř veškerého obyvatelstva, vesnice nepustla a udržela si svůj jedinečný ráz. Pomohlo k tomu i vyhlášení obce již v roce 1955 za vesnickou památkovou zónu, jako jednu z prvních v republice. V pozdějších letech sice některé objekty utrpěly na své újmě, ale jako celek zůstal areál budov zachován. S příchodem nové doby se budovy rozzářily novými pestrobarevnými fasádami, upravila se zeleň a opravily drobné kamenické prvky (sochy a kříže). Nebylo proto divu, že Vratěnín byl v roce 1996 vyhlášen v celostátní soutěži Vesnicí roku České republiky. O půl roku později přijel osobně vratěnínským dodatečně poblahopřát i tehdejší prezident Václav Havel, což byla pro obec asi nejvýznamnější událost v její historii. V obci je dnes památkové chráněno celkem 24 objektů a řada dalších je navržena k ochraně. Mezi nejvýznamnější lze jmenovat dominantní Kostel sv. Jakuba Většího, budovu bývalé poštovní a přepřažní stanice, budovu bývalého kláštera, objekt fary a řadu rozlehlých statků.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.81 Podyjí a Vranovská přehrada
Vratěnín je nevelkou příhraniční obcí s 290 obyvateli a najdeme ji v sousedství hranice s Rakouskem, západním směrem od Znojma a jihozápadním směrem od Moravských Budějovic. Obec se rozkládá v údolí Vratěnínského potoka a pod vrcholkem Šibeník ( 517 m.n.m.), jež se zvedá severozápadně nad obcí. Jihovýchodně od obce je hraniční přechod Vratěnín - Drosendorf. Ve východní části obce byl vybudován Vratěnínský rybník. Severním směrem od obce se rozprostírají menší lesy a východním směrem pak rozlehlé lužní lesy. Jihovýchodním směrem od Vratěnína a na levém břehu řeky Dyje je chráněné území přírodní rezervace Bílý kříž, kterou tvoří smíšené lesy rostoucí na skalnatém svahu nad řekou s bohatým výskytem kvetoucích rostlin v podrostu. Vratěnínem prochází zelená turistická značka a vydat se po ní můžeme severním směrem do Města Jemnice a opačným směrem kolem zříceniny Cornšrejn do obce Bítov a k Vranovské přehradě. Kromě turistické značky vede přes obec trasa Česko-rakouské příhraniční cyklostezky.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1251. Vratěnín vznikl podél významné obchodní stezky vedoucí z Vídně do Prahy. V roce 1325 byla obec povýšena na město. V roce 1348 byla v obci zřízena celnice a poštovní přepřahací stanice. Největší rozkvět byl zaznamemán v 16. století a ve Vratěníně byla postavena velká budova poštovní stanice pro přepřehání koní, jejíž součástí byl také hostinec, tato budova se dochovala do dnešních dnů. Po vybudování císařské silnice, jež vedla mimo obec, začal význam obce upadat. V obci stával klášter, který po zrušení řádu Josefem II. začal značně chátrat, v pozdějších letech byly v objektu byty a do dnešní doby se dochovaly velmi zdevastované části původního kláštera. V obci najdeme několik velmi cenných historických domů a díky nim byl Vratěnín vyhlášen vesnickou památkovou zónou. Dominantou obce je kostel svatého Jakuba Většího.