Praha (Vinohrady) – dům, ve kterém se zrodil Jára Cimrman
Všeobecně se ví, že největší český génius všech dob poprvé spatřil světlo světa v hlavním městě tehdejší monarchie, tedy ve Vídni. Ti zasvěcenější ovšem alespoň tuší, že zrození génia musí být nějak spojeno také s Prahou. A pamětní tabule na pilíři vstupní branky domu s číslem 14 ve vinohradské Dykově (svého času ovšem také Letohradské nebo Hviezdoslavově) ulici jim dává za pravdu.
Přitom tato prvorepubliková vila bývala většinou spojována s rozhlasovými stanicemi – s Československým i Českým rozhlasem a také s Rádiem Svobodná Evropa. V současné době je vila již soukromým majetkem a součástí Městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice.
Vilu nechal postavit roku 1916 inženýr Josef Košťálek, ale její současná podoba pochází z roku 1927, kdy ji přestavěli architekti Vondrášek a Pulcman.
Za války dům získal tzv. Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu a později ho zabralo gestapo. To pak vystřídala Rudá armáda, kterou nahradilo naše Ministerstvo obrany a v roce 1956 armádní redakce Československého rozhlasu. Vznikala zde nejen Polní pošta, ale také Hajaja nebo svérázný humor z fiktivní Nealkoholické vinárny U Pavouka. No a odsud už to byl jen krůček k tomu, aby se zde 29. října roku 1966 mohla konat ustavující schůze Divadla Járy Cimrmana, která zrodila tohoto českého génia. Divadlo tehdy založili zaměstnanci armádní redakce Jiří Šebánek, Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka, který zde dokonce nějakou dobu bydlel.
V srpnu roku 1968 odsud vysílalo poslední svobodné studio Československého rozhlasu a v roce 1974 tady vznikla Zelená vlna Hvězdy. V březnu roku 1998 se sem nastěhovala česká redakce Svobodné Evropy spolu se stanicemi BBC, Hlas Ameriky, Deutsche Welle a Český rozhlas 6, který zde v roce 2011 skončil jako poslední. No a od roku 2013 má vila soukromého majitele, který za ni údajně zaplatil více než 50 milionů korun.
Odhalením cimrmanovské pamětní desky na domě Dykova 14 v roce 2002 skončilo natáčení šestidílného cestopisu Stopy Járy Cimrmana, který pro Českou televizi natočil režisér Patrik Ulrich.
A co že se vlastně z pamětní tabulky o vstupu na parcelu vily dozvíme? V první části, která je signována Zdeňkem Svěrákem a datována 29.10.2021, stručnou historii objektu. Z druhé části textu, která je tentokrát datována 29.10.2002, se dozvídáme, že „V tomto domě se narodil český génius, polyhistor, vídeňský rodák Jára da Cimrman“ a také, že „Dne 29.10.1966 se zde konala zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana“.