Vyškov - hlavní náměstí
Tak jako v mnoha jiných městech, jmenuje se dnes i ono po „tatíčkovi“, ale na rozdíl od ostatních sídel má poněkud neobvyklý trojúhelníkovitý tvar o stranách 100 x 100 x 75 metrů. Hezký rynek obklopují řady bývalých honosných měšťanských domů, z nichž vyčnívá dominantní, 57 metrů vysoká, věž renesanční radnice. Byla vystavěna roku 1569 a dodnes se v jejím přízemí zachovalo renesanční podloubí, intarsované dveře a štuková dekorativní výzdoba ze století osmnáctého. Vyhlídkový ochoz věže je přes sezónu přístupný.
Plochu rynku zkrášluje morový sloup, který nechali radní postavit při morové epidemii, která ve městě řádila na padesát let, v roce 1719. Autorem se stal sochař Christian Probstl. Společnost sloupu z jedné strany dělá barokní socha sv.Floriána a z té druhé se na něj culí sv.Jan Nepomucký. Další pamětihodností je nádherná barokní kašna (rovněž z 18.století), kterou zdobí motiv Ganymeda na orlu. (Ganymedes byl syn trojského krále, zalíbil se bohužel Diovi a ten jej unesl na Olymp, kde si z něj udělal svého číšníka.)
Za zmínku stojí i městská studna, jejíž hladina se nachází dva metry pod úrovní rynku. Byla zbudována před polovinou devatenáctého století a ten znak města na ni vytesal až v roce 1950 sochař Vojtěch Hořínek.
Kromě památných domů se na vyškovském Masarykově náměstí nachází i Infocentrum, k osvěžení návštěvníků slouží dva bary, ale restauraci bychom kupodivu našli až v široké ulici vybíhající z rynku k bývalé městské bráně.