Vyškov - Mariánský sloup
Turistické cíle • Drobné památky
Tato pompézní stavba krášlí hlavní městský rynek – Masarykovo náměstí, již od roku 1719. Tehdy ji nechali vyškovští konšelé zbudovat jako poděkování za ukončení morové epidemie, která obyvatele města sužovala bezmála 50 let! Což vyznívá poněkud sarkasticky, spíše se jednalo o památník všech těchto nebohých obětí.
Autorem Mariánského morového sloupu se stal sochař z Brna – Jan Christian Probstl. Jako materiál si zvolil mušlový vápenec, z něhož nakonec vysochal pozoruhodné vrcholně barokní dílo. Dominuje ploše rynku, celému náměstí pak převysoká radniční věž.
Sloup se tyčí na půdorysu čtverce z malého, parčíkově upraveného prostranství. Základnu tvoří mohutný čtyřboký podstavec s bočními volutovými křídly. Na nárožích jej člení pilastry s římskými hlavicemi. V tomto ústředním soklu jsou po stanách umístěny umělé jeskyně – grotty. V první je k vidění skulptura ležící sv.Rozálie, ve druhé postava sv.Pavlíny.
Základní sokl je navýšen nádstavcem s nárožními pilastry a rytými rámy. Nádstavec je ukončen římsou, na nichž na čtyř světových stranách stojí (v životní velikosti) sochy čtyř světců – sv.Rocha, sv.Františka Xaverského, sv.Šebestiána a sv.Karla Boromejského. Ze středu nádstavce se vypíná vlastní oblakový sloup ozdobený okřídlenými hlavami andílků a putti. Sloup je ukončen Immaculatou – postavou Panny Marie v řasnatém oděvu.
Po městském požáru byl po půli 18.století Mariánský sloup po stranách doplněn barokními sochami dalších dvou mučedníků – sv.Floriánem a sv.Janem Nepomuckým.