Vyškovský kostel Nanebevzetí Panny Marie
Jeho zdaleka viditelná věž je spolu s věží radnice neodmyslitelným poznávacím znamením města a při pohledu zblízka o to víc oceníme její nezvyklou a převysokou báňovitou střechu.
Historie kostela je předlouhá, my do ní ale jen nakoukneme a ve stručnosti shrneme hlavní fakta. Už první písemný zápis o Vyškově se zmiňuje, že zde stávala fara a tudíž i nějaký chrám. Roku 1328 byla farnost olomouckým biskupem Jindřichem III. připojena ke kapitulnímu děkanství. Za husitských válek Vyškov dobyli a ovládli příznivci kalicha, při osvobozování vojskem Jiříka z Poděbrad bylo město i spolu s kostelem vypáleno.
V roce 1470 došlo ke stavbě nového gotického chrámu. O pár století později byl v jeho interiéru starý oltář vyměněn za nový a 1627 přibylo dalších sedm oltářů. Věž vysoká od svého úpatí až ke špici rovných 72 metrů byla k chrámu připojena až v roce 1735. Tehdy se na ní nacházelo šest zvonů. O osmnáct let později postihl Vyškov ničivý požár (město hořelo dva dny), při níž shořela i střecha kostela a presbytář. Kostel pak byl opraven, chrámová loď dostala nová okna a pod novým presbytářem byla zbudována prostorná krypta. (Pohřbívalo se do ní až do roku 1778 a v současnosti je zde umístěno na šedesát rakví.)
Po opravě se interiér mohl pochlubit celkově osmi oltáři. Ten hlavní byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, druhý Zvěstování Panny Marie a ty další už světcům: třetí sv.Václavovi, čtvrtý sv.Rochovi, sv.Floriánovi a Šebestiánovi, pátý Povýšení sv.Kříže, šestý Panně Marii Celleuské, sedmý sv.Kristu Vykupiteli a poslední osmý Čtrnácti pomocníkům božím.
V roce 1780 byl kostel dle projektu architekta Jana Antonína Křzaupola von Grunenberka celkově zbarokizován. Velkých změn doznaly i interiéry - např. křtitelnice, kazatelna, sakristie a nová klenba. V devatenáctém století se kostel mohl postupně pochlubit novými varhanami či křížovou cestou s obrazy od Josefa Úprky. Věž se svou typickou cibulovitou bání pyšní až od roku 1903.
Při osvobozování města na konci druhé světové války byla silně poškozena věž i střecha kostela.
Vše ale bylo opraveno a těsně po sametu se chrám dočkal velké celkové rekonstrukce, která začala v roce 1993, trvala až do roku 2008 a stála 25.5 miliónu korun.