Vyškov - Ganymédova kašna
Plochu hlavního městského rynku - dnešního Masarykova náměstí, zkrášlila roku 1730. Jedná se o hodnotné vrcholně barokní dílo, které spolu s Mariánským sloupem oživuje náměstí v jeho střední části. Kašna má velmi bohatou sochařskou výzdobu. Na nízkém soklu je umístěna vana tvaru čtyřlistu, jenž obklopuje hlavní kamenický prvek. Tím je nahý mladík, princ Ganymédes, sedící s rozhozenými rukama (to kvůli udržení rovnováhy) na orlovi, který má roztaženy perutě a chystá se vzlétnout. Pod skálou nalevo z rákosí vykukuje hlava delfína a napravo leží řvoucí lev. Rozevřené tlamy obou živočichů slouží zároveň jako chrliče, jimiž voda tryská do kašny.
Ganymédes byl synkem trojského krále, jehož si zamiloval největší bůh Zeus. I proměnil se v orla, trojské princátko unesl nahoru na Olymp, aby tam Diovi sloužilo coby číšník. Jelikož se vůči tomu razantně vzepřela manželka Héra (vždyť jejich dcerka Hébé již funkci olympské číšnice dlouhodobě zastávala), umístil nakonec Zeus uneseného jinocha do souhvězdí Vodnáře.
Spolu se studnou (vykopanou ale až roku 1839) byla kašna v minulosti jediným zdrojem pitné vody v centru Vyškova.
Kompletní renovaci sochařské výzdoby provedla roku 2005 akademická sochařka Radka Levínská. O jedenáct let později nechalo město provést celkovou opravu vnitřních šachet a vyzdění jejích nových stropů. Zároveň byly v šachtách položeny nové instalace. Roku 2020 získala nádrž kašny, která prosakovala, novou izolaci. Před zimou z ní musí být voda vypouštěna, aby mráz nepotrhal vnitřní potrubí.
Památkově chráněna je kašna od roku 1958.