Wrocław – Na počest zabitých zvířat „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”
Wrocław, dříve i Vratislav, případně Breslau je jak čtvrtým největším polským městem, zároveň i současným hlavním městem Dolního Slezska a nesmíme zapomenout i na sídlo arcibiskupa. A protože jak i s výše uvedených názvů vyplývá, s tím přídomkem polské se musí zacházet přeci jen opatrněji. Už jen z faktu, že někdy od dob Jana Lucemburského byla Vratislav významným městem českého království, od válek Prusko-rakouských v 18. století pak na nějakých 200 let městem v podstatě německým (ono německy se tam celkem dosti mluvilo i před tím).
V podstatě většinově polským městem je až po roce 1945, kdy se hranice ve středu Evropy dosti posouvaly. Nicméně za tu dobu si noví správci města přeci jen sídlo dosti přizpůsobili a nyní už o charakteru města nikdo zvlášť neuvažuje. Ačkoliv vzhledem k metropolitnímu charakteru Wrocławi musíme připustit, že jde skoro o město kosmopolitní. Ačkoliv do roku 1989 (90) i zde převládali socialistické (ne)pořádky, po této době nastal výrazný rozvoj podnikání, obchodu, služeb, ale i umění
Pokud se zaměříme na to umění dodejme, že město se snaží působit hravě a vesele, nejen pro své obyvatele, ale i návštěvníky. Asi nejproslulejší v tomto ražení je svérázný soubor místních trpaslíků (krasnalů), ale ve veřejném prostoru objevíme i jiné důstojné (i méně důstojné) artefakty.
Mezi ty překvapivě méně důstojné patří i pomník zabitých zvířat. I když přiznejme si, člověk, který si říká Homo sapiens dovedl své stravovací návyky leckdy až k nechutným činům. Ostatně hezky o tom píše vynikající polský spisovatel Stanisław Lem ve vzpomínkách vesmírného cestovatele Ijona Tichého…
Pomník najdeme v uličce u bývalých městských jatek. Najdeme prasátko a telátko od Jerzyho Bokrického, husu Marka Kulika, kozu Mirosława Grzesczuka. Kachna je dílem Piotra Butkiewicze a selátko Jana Zamorského. Kohouta navrhl Ryszard Gluza. Trošku předsunutý je králík navržený Stanisławem Wysockim. V roce 1997 vznikly bronzové sochy husy s vejcem, koza, prase a selátko. Další následovaly později. Mimo to ulička s bývalými krámky řezníků je dnes lákadlem pro milovníky uměleckých předmětů, suvenýrů nebo případné návštěvníky posezení v nějaké kavárničce.