Loading...
Hlavní město Slezska (potažmo Dolnoslezského vojvodství) je plné historických památek sahajících do hluboké historie, ale najdeme tu už upomínky na dobu novější i dobu takřka zcela nedávnou.
Na tu novější dobu celkem vtipným a inspirativním způsobem poukazuje galerie neónu.
Za jejím vznikem stojí místní tiskař a výtvarník Tomasz Kosmalski.
Na počátku všeho byl světelný nápis, který zval hosty do jedné z místních cukráren. Brzy se takových „děl“ našlo víc, takže z nepotřebných neónů začala vznikat celkem zajímavá sbírka.
Od roku 2014 je sbírka k vidění v podlouhlém dvorku mezi ulicemi Ruská a Sv. Antonína. Místo není zcela náhodné, právě na adrese Ruská 46 kdysi jedna z výroben neonových reklam fungovala.
V současné době sbírku světelných nápisů spravuje Nadace Neon Side.
Některé nápisy i po létech působí naprosto kouzelně, nám Čechům (i Moravanům) asi bude záhadou, co že to byl za podnik s názvem Rumcajs, co znamená takový „Wrocław Główny“, nebo „Kino Warszawa“ asi rozklíčovat není třeba. I takový „modny stroj“ případně „DOM Handlowy“ nezní příliš nesrozumitelně. V době naší přítomnosti sice nesvítil nápis CUPRUM, což se obecně traduje, jako latinský název mědi, nicméně zasvěcenci jistě vědí, že je to tajný pokyn k zakoupení alkoholického nápoje.
V areálu neonové galerie je i vyhledávaný bar a leckdy tu končí noční život v době, kdy už skoro noc není…
Ještě malé opakování pro ty, co nedávali v chemii pozor. Neon (Ne) je bezbarvý inertní plyn bez chuti a zápachu. V atmosféře je ho asi 0,0018 %, ve stlačeném prostředí vzniká elektrickým výbojem záření oranžovo-červené barvy. Toho se užívá v osvětlovací technice. Přidáváním barevných příměsí do skleněných trubic lze pak docílit i jiných barev a odstínů.