Za kulturou do Kongresového centra ve Zlíně
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Uprostřed krajského města Zlína, u rušné křižovatky na náměstí T. G.Masaryka stojí stojí nový komplex moderních budov - Univerzitní knihovna a skleněné Kongresové centrum. Před budovami si můžete odechnout na upraveném travnatém prostranství, hlavně zde odpočívá mládež.
V Univerzitní několika patrové budově se nachází studovny, knihovna nejen pro studenty, ale i pro veřejnost, možnost připojení k internetu, přednáškový sál, v přízemí naproti informačního střediska se občerstvíte v restauraci. Halu zdobí reprodukce místních významných fotografů.
Druhá moderní budova Kongresového centra se dvěma podzemími s garážemi, sklady, atd. má tři nadzemní podlaží. V prosklené vstupní části se nachází šatny, pokladny, informační středisko. V první patře možno navštívit kruhovou restauraci s terasou. V druhé části skleněné budovy najdete víceúčelové sály, tvořící dvoupatrový objekt. Polyfunkční budova Kongresového centra je jednou z nejvýznamnějších staveb ve městě. Je to kulturně společenské centrum, které ve Zlíně navštěvují zájemci o kulturní dění. Konají se zde koncerty, divadelní představení, výstavy, promítání dokumentů, módní přehlídky, atd. Také je v budově sídlo Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů. Kromě velkého sálu jsou zde i balkony s kapacitou 761 míst, malý sál se 100 místy, 5 salonků s 13 - 40 místy pro menší koncerty a akce. Při konání plesů a módních přehlídek se do velkého sálu vejde až 1100 osob.
V přízemí si a v prvním patře si prohlédnete výstavní a prezentační panely. V Kongresovém centru probíhají také významné ekologické vyukové programy pro děti a dospělé. V areálu si prohlédnete i Kovozoo - jedinné v Evropě, kde se nachází více než 50 zvířat z kovového šrotu. Restaurace v budově je otevřena i mimo provozní dobu Kongresového centra. V prostorách před budovami se také nachází socha T. G. Masaryka a zajímavá fontána s 21 tryskami a měnícími se barevnými světly. Jedna tryska tvoří efekt vodní mlhy. Relaxovat zde můžete na lavičkách.
Stejný autor projektu - (Eva Jiřičná), ale naprosto jiný výsledek. Na zveřejněných plánech a počítačových fotografiiích vypadalo Kongresové centrum přijatelně a docela zajímavě. Stavba ale byla kvůli čekání na finance z EU pozastavena a když penízky přišly, neúprosně se přiblížil termín kolaudace stavby. Budova byla proto raketovým tempem - a při pochybení ve výběrovém řízení - dokončena. Při budování střechy se prý kvůli normám o nosnosti upustilo od původní dokumentace a realizoval se jiný návrh, zřejmě spíchnutý hodně horkou jehlou. Také obložení celé budovy skleněnými "luxfery" působí naprosto nepatřičně. Vznikl tak sice moderní objekt - ten se ale do centra Zlína naprosto nehodí! Nejvíce ze všeho připomíná zatoulaný pavilon z nějakého výstaviště,obří skleník anebo - jak trefně poznamenal jeden náš asijský spoluobčan - velkosušárnu na konopí... Dostavba Kongresového centra tak rozdělila obyvatele Zlína na dvě přibližně stejně veliké skupiny. Té první se budova líbí a považují ji za ten nejkrásnější možný exemplář současné architektury. Ta druhá se zase shoduje na tom, že takový architektonický "paskvil" nemá v centru města s nejkrásnějšími ukázkami funkcionalistické zástavby v celé ČR co dělat!
Nikdo se neptá, co na to členové zlínské filharmonie B.Martinů. Ti jsou nejspíše rádi, že se mohli z nevyhovujících prostor Domu Umění přestěhovat do daleko důstojnějších prostor a tak si svůj názor skromně nechávají sami pro sebe.