Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Skoro v centru mezi ulicí 28 října (kousek od gymnázia a centra města) a u rybníka Brasák z druhé strany, léta stála známá textilka Perla.
Ještě do roku 2004 zaměstnávala Perla v Zábřehu 144 dělníků, provoz byl ukončen v roce 2005. Nyní se zde nachází v jedné z budov u bývalé vrátnice v areálu Perly - ubytovna, stolárna, z druhé strany pak jídelna a kdysi zde byla také diskotéka Perla. Ta ještě stojí, ale již pár let také nefunguje. Jsou zde k vidění ještě zatím 2 Brassovy tovární komíny. Ty by stály za záchranu a využití...
Historie
V roce 1856 Julius Lensen zde zřizje barvírnu příze. Jako první v městě použil parní stroj. Wilhelm Brass se stává společníkem. A po smrti J.Lensena pak získává celý podnik Perla, a to v roce 1870. V roce 1878 staví Wilhelm vedle barvírny i přádelnu a v dalších letech 1883-1889 pak k té první ještě 3 přádelny, počet dělníků narůstá na 1500. V roce 1876 se syn Otto stává ředitelem Perly a další rok zakládá německou spořitelnu. Zapomněla jsem podotknout, že Brassové se zasazují o poněmčování, takže kdo nešel s nimi, byl proti nim. Proto i propouštěli ty dělníky, kteří chtěli např. aby jejich děti chodily do české školy a nikoliv do německé.
Když umírá J.Lensen, továrna se jmenuje- Wilhelm Brass a synové.
A v roce 1897 nejmladší syn - Hermann přebírá Perlu, ten je z rodiny Brassů nejsilnějším germanizátorem, zakladatelem německé školy a také evangelického kostela (u Moravské Sázavy, kasáren).
Ve 2.Sv. válce přechází továrna Perla na zbrojní výrobu, ostatně jako ostatní okolní továrny...
V roce 1945 je celá rodina Brassova vysídlena do Německa.
V 50.-60.letech 20 stol. proběhla modernizace celého podniku.
V 70 letech 20 stol. pak se z barvírny stává výrobna netkaného textilu.
Hlavní část výroby v areálu nadále úspěšně pokračuje a nikdy nebyla přerušena.