Zábřežský dub
Turistické cíle • Památný strom
V odborné databázi památných stromů má vcelku nenápadité jméno Dub v Zábřeze. Pokud bychom se řídili dopravním značením je už vlastně za Zábřehem, tedy na kraji silnice do Růžového údolí v malém remízku na pravé straně (od Zábřehu). Celkem mohutný strom vyniká typickým vzhledem dubu s klikatě rozvětvenými větvemi koruny.
Poslední známý obvod kmene se udává 517 cm, výška stromu 25 m, z toho koruna 19 m, šíře 21 m.
V roce 1996 se odhadovalo stáří na 300 let, poslední odhad je skromnější, asi 200 let (2006).
Strom byl v roce 2009 ošetřen prořezáním koruny. Ta byla ohrožena prosycháním, v kmeni byla zjištěna houba ohňovec statný. Nicméně strom se snaží udržet svou vitalitu.
Faktem je že blízkost silnice 315 (směr Lanškroun) mu příliš nesvědčí.
Druhově jde o dub letní (Quercus robur L.), též křemelák. Roste po celé Evropě, Malé Asii, na Kavkaze i v severní Africe. Duby jsou charakteristické svými laločnatými listy a plody – žaludy. Stromy jsou proslulé svou dlouhověkostí, kolem 1000 let. Duby jsou symbolem síly, populární jsou v germánské mytologii (zasvěcen Thórovi).
Stromy se vysazují z okrasných důvodů, z potřeby zpevnění půdy (rybníky), dřevo se užívá ke konstrukčním účelům, parkety, pražce, obklady. Dubové sudy se užívají ke zrání lahodných vín i ke zrání všemožných destilátů (whisky, koňak, myslivecká).