Zámek v obci Milotice
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
V obci Milotice mezi Kyjovem a Hodonínem možno navštívit jeden z našich nejkrásnějších barokních zámků v JV části Moravy, právem nazýván " Perla JV Moravy ". Tak jako na jiných panstvích, i tady se vystřídalo mnoho šlechtických rodů. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova s mandsardovou střechou a arkádami na nádvoří. Vchází se do něj po kamenném mostě se sochami nad bývalým vodním příkopem. Okolo vstupu vidíte bývalou konírnu, jízdárnu.
Dnes, kdy je sídlo majetkem státu, jsou návštěvníkům zpřístupněny interiéry s vybavením od konce 17. do poloviny 19. stol., dvě oranžerie s příležitostními výstavami, francouzský park a přilehlá bažantnice. Interiéry zaujmou štukovou výzdobou, freskami. Stejně tak zaujme i zámecká kaple z roku 1725 rozložená ve dvou patrech s nástropní freskou. Nejluxusněji je vybaven čínský pokoj a hraběnčin kabinet s původními tapetami z 18. stol. Dále uvidíte freskový sál, knihovnu s knihami hlavně ze 17. a 18. stol. Na komplex zámku se zahradou navazuje park s fontánami a Lovecký pavilon.
Dochoval se i vodní příkop kolem původní gotické tvrze ze 14. stol. přestavěné na zámek. V 18. stol. vznikla okolo zámku francouzská zahrada, bažantnice, skleník, oranžerie, konírna, jízdárna.
Na zámku dnes možno navštívit různé výstavy, folklorní akce, umělecká symózia, folklorní koncerty vážné i dobové hudby a mnoho dalších kulturních a společenských akcí.
Zámek Milotice vznikl přestavbou gotické tvrze na konci 16.století. Již v roce 1421 zde stávala vodní tvrz, kterou vybudoval Jan z Moravan. Vladykové z Moravan náleželi k významným stoupencům husitství. Silně opevněnou tvrz používali jako základnu pro své kořistnické nájezdy na okolní statky. Jejich loupežnické choutky neustaly ani po bitvě u Lipan a proto moravští stavové v roce 1449 na šest týdnů tvrz oblehli a dobyli.
Po dobytí byla obnovena a přestavována a rozšiřována. Zasloužili se o to páni z Kravař (1460 – 1479) a vladykové z Ojnic (1480 – 1490). Na sklonku 15. století připadly Milotice pánům ze Zástřizl, po nichž – v letech 1552 – 1570 – náležely Žerotínům, kteří zahájili přestavbu gotické tvrze na renesanční zámek. V těchto přestavbách pokračoval i Václav Haugvic z Biskupic (1571 – 1586) a zejména Bernard Ludvík z Tovaru (1586 – 1597), který nechal na zámeckém nádvoří postavit renesanční arkády. Přesto měl zámek stále pevnostní ráz. Byla zde také zařízena zahrada.
V první polovině 17. století se majitelé milotického panství střídali ve velmi rychlém sledu. Roku 1648 jej získali Serényiové z Uher. Ti o zámek dlouho nejevili velkého zájmu - objekt dokonce sloužil jako kanceláře a skladiště. Zámek byl dvakrát vydrancován – v roce 1663 Tatary a podruhé roku 1705 Kuruci.
Právě druhé poškození vedlo tehdejšího majitele Karla Antonína Serényiho k radikální barokní přestavbě Milotic spojené s rozsáhlými úpravami okolí, čímž se zámek stal reprezentativní rodovou rezidencí. Po smrti Karla Bernarda Serényiho roku 1805 přešlo milotické panství postupně na rod Seilern – Aspang. Seilernové byli posledními soukromými vlastníky Milotického zámku, který jim byl v roce 1945 odebrán na základě Benešových dekretů.
Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová barokní budova s mansardovou střechou a na nádvoří jsou již zmíněné arkády. Do zámku se vchází přes vodní příkop po kamenném mostě se sochami. Okolo vstupu jsou umístěny bývalé jízdárny a konírny. Do zahrady se schází po schodišti. Z interiérů stojí za zmínku knihovna, která uchovává zejména knihy ze 17. a 18. století. Zajímavá je i kaple z roku 1725, zasahující do dvou pater. Na komplex zámku a zahrady navazuje park, s loveckým pavilónkem z r. 1766. V první čtvrtině 19. století byl park doplněn o fontány, letohrádky a umělou zříceninu.
Otevírací doba
Duben
soboty a neděle 9 - 15 hod [ve všední dny pro objednané zájezdy]
Květen - srpen
pondělí - zavřeno
úterý - neděle 9 - 16 hod
Záři
denně kromě pondělí 9 - 16 hod
Říjen
soboty a neděle 9 - 15 hod [ve všední dny pro objednané zájezdy]
V pondělí a den následující po státním svátku je zámek uzavřen
Vstupné
Základní
Dospělí: 90 Kč
Senioři, studenti, děti, ZTP: 70 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 2-3 děti): 260 Kč
Školní kostýmové prohlídky
Skupinové vstupné na osobu pro MŠ 90,- Kč
Skupinové vstupné na osobu pro ZŠ 90,- Kč
Pedagogický dozor zdarma
Prohlídky v kostýmu
Dospělí: 270 Kč
Děti: 140 Kč
Zapůjčení kostýmu ( 30 minut)
Dospělí: 180 Kč
Děti: 90 Kč
Noční reprezentativní prohlídky(viz kalendář akcí)
Dospělí: 200 Kč
Děti: 100 Kč
Noční tématické prohlídky (pouze na objednávku)
skupinové: jednotná cena 180,- Kč
Průvodce cestovní kanceláře zdarma.
Svatební prohlídka s fotografováním
2000 Kč