Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Na turistických mapách Krušných hor se název Jelení nachází, v silničním autoatlase nikoliv. Já jsem do míst, kde kdysi stávala obec Jelení, jel po silnici z Nových Hamrů. Jedná se asi o šest kilometrů mírného stoupání po komunikaci, kde člověk moc aut nepotká.
Na konci této cesty se objeví malebné údolí při Slatinném potoku, kde by člověk ani kdysi slavnou obec nečekal. Dnes je zde pouze několik domů, z nichž jedna je občerstvovna (jak přesně otevřená, nevím). V létě zdejší silnici i cestám vládnou cyklisté, v zimě se odsud vydávají běžkaři na krušnohorskou magistrálu.
Krásné údolí bývalé obce obklopují rašeliniště a hlavně lesy. Dnes převažuje smrkový porost, jak tomu bylo před půl stoletím, nevím. Říká se, že v lesích žili kromě další zvěře také jeleni, podle kterých získala obec svůj název.
Obec Jelení (Hirschenstand) byla založena v 15. století horníky ze Schneeberku a je úzce spjata s těžbou cínu. Doba prosperity odešla v 18. století, kdy začala být těžba postupně omezována a definitivně skončila v druhé polovině 19. století. Zdejší nelehce vydolovaný cín se těžce prodával, jelikož surovina získaná dovozem ze zámoří byla levnější.
Přesto se ještě v roce 1832 našli peníze a v obci byl postaven nový kostel sv. Antonína Paduánského. V polovině 19. století zde žilo více než tisíc obyvatel a tak svatostánek bylo zapotřebí. Empírový kostel se nacházel při silnici na východním konci návsi.
Obec, její obyvatelé i kostel přežili obě světové války i mnohá další složitá období, co však znamenal definitivní konec, byl odsun německého obyvatelstva v roce 1946. Jelení se nacházelo v blízkosti hranic, a tudíž tady nebylo zapotřebí zvědavých lidí či původních domů. Oživení obce se neplánovalo. I ten kostel začal překážet a tak byl v padesátých letech úmyslně podpálen (uvádí se také, že se tak stalo po zásahu bleskem). Sice vyhořelý, ale pořád stál na svém místě. Až paradoxně cyklistický Závod míru (snad v roce 1964) znamenal jeho konec. Přijeli vojáci s buldozerem a brzy bylo uklizeno. Soudruzi asi nechtěli sportovcům z demokratických zemí ukazovat pozůstatek kdysi krásné obce.
Místní rodáci však nezapomněli a po revoluci se vraceli na místa, která dobře znali. Tam, kde kdysi stával kostel, nechali vztyčit 15. května 1993 památník na vesnici s kostelem i obětem světových válek. Stojí tu zajímavá malé kapličky a stylizovaný oltář. Na tomto krásném místě v srdci Krušných hor sáhne na člověka jak historie, tak i kouzlo zdejší přírody.
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- zaniklá obec Rolava a cínový důl Sauersack:https://www.turistika.cz/mista/zanikla-obec-rolava-a-cinovy-dul-sauersack
- Zaječí hora – nejzápadnější tisícovka:https://www.turistika.cz/mista/zajeci-hora-zcela-jiste-nejzapadnejsi-tisicovka-a-patrne-nejmensi-rozhledna-ceske-republiky
- kamenné kilometrovníky:https://www.turistika.cz/mista/kamenne-kilometrovniky-nejenom-na-silnici-z-horni-blatne-do-jeleni
- Přebuzské vřesoviště:https://www.turistika.cz/mista/prirodni-pamatka-prebuzske-vresoviste
- historický hraniční kámen:https://www.turistika.cz/mista/historicky-hranicni-kamen-v-krusnych-horach
- areál Eduard:https://www.turistika.cz/mista/jachymov-eduard
- vyhlídka Popovský kříž:https://www.turistika.cz/mista/popovsky-kriz-a-krasna-vyhlidka-do-okoli
- dolní Popovská lípa:https://www.turistika.cz/mista/dolni-popovska-lipa
- zaniklá obec Popov:https://www.turistika.cz/mista/zanikla-obec-popov-a-rozborena-kaplicka
- Popovská hora s křížem a vyhlídkou:https://www.turistika.cz/mista/popovska-hora-s-krizem-a-krasna-vyhlidka-do-okoli
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/