Zimní Šumperk – procházka nočním městem
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Přestože bylo město Šumperk, dnes často nazývané „Brána Jeseníků“, založeno již ve II. polovině 13. století – pravděpodobně v roce 1269 nebo 1276 a první písemná sbírka o něm existuje z roku 1281 – není město bohaté na významné historické památky. Přesto je však díky své poloze v podhůří Jeseníků velmi krásné - koneckonců jméno Šumperk pochází z původního německého názvu Schonberg, tedy Krásný vrch.- a i těm příznivcům historie má stále určitě co nabídnout.
V průběhu dějin město vlastnili tak významné rody jako Lucemburkové (markrabě Jošt), páni z Lipé, Žerotínové nebo Lichtenštejnové. Město a jeho okolí nechvalně proslulo čarodějnickými procesy ve II. polovině 17. století. O století později se naopak pozitivně proslavilo první manšestrovou manufakturou na území Rakouska-Uherska (1785) a od II. poloviny 19. století se Šumperk stává moravským centrem výroby pláten a hedvábí. S rozvojem textilního průmyslu došlo i k velkému stavebnímu rozvoji města. Na něm se podíleli i významní stavitelé své doby, např. Anton a Josef Drexlerové nebo Theofil von Hansen a Šumperku se následně dostalo označení „Malá Vídeň“.
Za významný moment v dějinách města můžeme určitě považovat i rok 1391, kdy moravský markrabě Jošt Lucemburský udělil – prostřednictvím magdeburského práva - šedesátiosmi šumperským měšťanům právo vařit pivo. A také rok 1293; v tomto roce byl totiž v Šumperku založen Dominikánský klášter.
Dnes má Šumperk necelých 28 tisíc obyvatel a jeho historické centrum je obdařeno titulem MPZ.
Z nejdůležitějších historických památek je nutno jmenovat::
- množství kostelů, zejména Kostel sv. Jana Křtitele (raně barokní stavba s gotickým jádrem), kostel sv. Barbory (barokní s freskovou výzdobou), kostel Zvěstování Panny Marie (původně gotický, barokně přestavěn v 17. století) nebo kostel sv. Jana Evangelisty (s prvky moderny a secese)
- barokní morový mariánský sloup
- barokní sochy evangelistů od J. Scherhauffa
- empírová budova muzea s areálem tzv. Pavlínina dvora
- barokní arkádový Geschaderův dům
- měšťanské domy z období od renesance po secesi
- bývalý zámek, pův. hrad, dnes v celkem nezajímavé klasicistní podobě
- radnice ve stylu saské neorenesance
- barokní budova bývalé manšestrové manufaktury z roku 1735
- torzo hradebního opevnění města z konce 15. století
- několik cenných funkcionalistických staveb z první třetiny 20. století
A téměř všechny uvedené památky se nám podařilo během jedné večerní (spíše tedy ještě odpolední, ale v zimě se stejně nedá rozlišit, jestli je půlnoc nebo teprve půl šesté odpoledne) obejít.
Začínáme u ohrazeného areálu starokatolického kostela sv. Jana Evangelisty z roku 1914. Přes Jiráskovy sady – což je městský park z konce 19. století na místě někdejšího hřbitova – s barokním kostelíkem sv. Barbory projdeme až k Majáku, skvěle zrekonstruované budově z období reálného socialismu, která dnes slouží jako zábavní a gastronomické centrum.
Po pěší zóně na Hlavní třídě procházíme kolem budovy městského divadla a vzápětí již přicházíme na Točák. V určité části roku je to šumperské místo setkávání, místo, na kterém se každoročně pořádají vánoční trhy. Pasáží Schiller procházíme ke krásně zrekonstruovanému kostelu Zvěstování Panny Marie, který byl původně součástí gotického kláštera dominikánů. Dnešní barokní podoba odpovídá jeho přestavbě po požáru města v roce 1669.
Pokračujeme dál. Pod zdravotní školou, tedy bývalým Dominikánským klášterem, procházíme k zámku. Tato klasicistní budova, ve které dnes sídlí SOU, někdejší renesanční zámek Žerotínů už ničím nepřipomíná. Kolem části hradeb a barokních soch evangelistů z roku 1766 se dostaneme k farnímu kostelu sv. Jana Křtitele. Jedná se zřejmě o nejgotičtější památku města; raně barokní kostel v sobě totiž skrývá jádro stavby z 13. století. V blízkosti tohoto kostela se nachází další zajímavosti města, například budova fary, Mariiny schody nebo nejužší ulička v Šumperku.
Poté nás již čeká čtvercové Náměstí Míru s „nadměrnou“ neorenesanční radnicí z roku 1911, Barokním morovým sloupem z roku 1719 a měšťanskými domy s renesančními jádry z 16. století, dnes ovšem v podobě barokních úprav ve století osmnáctém.
Scházíme z náměstí dolů kolem Geschaderova domu. V původně renesančním objektu dnes sídlí muzejní expozice Čarodějnických procesů na Šumperku. Zůstáváme ještě stále v historickém centru původního města a míříme k poslední zachovalé, silně rekonstruované, části šumperského opevnění z roku 1496. Vycházíme u architektonicky zajímavě řešené budovy pošty a vydáme se doleva na Náměstí Republiky, kterému se v Šumperku podle sochy jednoho zločince stále říká „gottwalďák“. Nad tímto náměstím byly před několika lety objeveny – v rámci archeologických prací - části původní městské brány z počátku 16. století. Historie musela ovšem ustoupit komerčním účelům a byly brzy opět "pohřbeny".
Otočka Doprava a pomalu míříme k domovu. Čeká nás ještě secesní dům z poloviny prvního desetiletí 20. století a zdařile zrekonstruovaná budova, ve které sídlí restaurace Pod kaštanem. Té ale v Šumperku nikdo neřekne jinak než hospoda „U Dacana“. Zřejmě vzpomínka na někdejšího milého, slušného a poctivého majitele …
Tím procházka končí a jde se na jedno. A nakonec těch historických památek je v Šumperku také nemálo …
Více fotografií naleznete na:
http://markyz63.rajce.idnes.cz/Podvecerne_zimni_Sumperk_01_2010/