Živec – konkatedrála Narození Panny Marie (Żywiec – Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny)
Památkově chráněná konkatedrála Narození Nejsvětější Panny Marie je nejen hlavní dominantou, ale také jednou z nejvýznamnějších památek více než třicetitisícového polského města Żywiec. Tento jednolodní chrám byl postaven – jako gotický a farní - v II. polovině 15. století, pravděpodobně v letech 1460 až 1470. Charakterizuje ho však mladší, 45 metrů vysoká věž s renesančním ochozem. V letech 1515 až 1542 a 1582 až 1583 pak byla konkatedrála stavebně upravena a rozšířena. Stalo se tak zásluhou rodu Komorowski
Interiér z cihel postaveného kostela je sice vybaven převážně barokním mobiliářem, ale najdeme zde také např. velmi cenný, gotický, oltářní reliéf Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z období okolo roku 1500. Na první pohled také zaujmou skvostné varhany, které na počátku 18. století vytvořil Ignác Ryszak. Kazatelna pochází z roku 1748 a zdobí ji Panna Marie s anděly.
Vraťme se však k již zmíněným přestavbám z 16. století. V rámci té první došlo nejen k rozšíření presbytáře a lodi, ale také k celkovému zvýšení kostela a zaklenutí lodi síťovou klenbou. Při té druhé byla loď opět rozšířena a současně došlo k dostavbě chrámové věže. Tuto část přestavby vedl opavský architekt italského původu Jan Ricci, který se stal rovněž autorem podoby pískovcových portálů. Na počátku 17. století pak došlo k přístavbě severní kaple, kterou pak následovala malá kaple východní.
Po zásahu bleskem a následném požáru musel být kostel znovu rekonstruován. Došlo k tomu v letech 1711 až 1712, převážně zásluhou financí rodu Wielopolski. Interiér tak získal barokní mobiliář a kněžiště valenou klenbu s lunetami. Snížil se také počet oken, která však zůstala gotická.
Na konci 18. století byl zrušen areál hřbitova, který do té doby chrám obklopoval. Na počátku 20. století přibyla nová sakristie a v roce 1929 jižní habsburská hrobka, jejíž podobu navrhl krakovský architekt František Mączyński a která bývá častěji nazývaná kaple Panny Marie Čenstochovské.
Jak je z předchozích řádků zřejmé, z původní podoby interiéru se nám toho do současnosti moc nezachovalo. Jako nejzajímavější části bývají uváděny zejména – již zmíněné – varhany a oltáře. Bývalý hlavní oltář pochází z roku 1542 a je pozdně gotickým triptychem s basreliéfem Nanebevzetí Panny Marie. Oltář Nejsvětější Trojice vznikl v roce 1617, oltář Růžencový v roce 1643, oltář Panny Marie roku 1625 a oltář sv. Anežky v roce 1632. Současný hlavní oltář je barokní, sloupový a z roku 1724 pocházející. Další dva oltáře jsou neogotické, mariánské a rokem 1930 datovány.
V souvislosti s tímto svatostánkem je potřeba zmínit ještě dvě zajímavosti. Jednak dvě tajuplné krypty pod chrámovou lodí, jejíž suchá podlaha byla v době jejich znovuobjevení jakoby pokryta černým sněhem, a pozoruhodná moderní socha Ježíše Krista, tyčící se při jižní stěně mariánské konkatedrály.
Konkatedrála Narození Nejsvětější Panny Marie je polskou chráněnou památkou od roku 1987. Nachází se v centru města Żywiec, v ulici Zamkowa, Kostel sice bývá volně přístupný, ale většinou se doporučuje ho navštívit před bohoslužbou (nebo těsně po ní).