Živec – Městské muzeum (Żywiec - Muzeum Miejskie)
Městské muzeum v třicetitisícovém polském městě Zywiec sídlí od počátku roku 2005 v prostorách zdejšího Starého zámku, což je prostředí nejen důstojné, ale také velice půvabné a jednotlivým expozicím jistě slušící. Nabídka muzea je více než rozsáhlá a současně až neuvěřitelně pestrá, takže se tu asi nenudí žádný návštěvník, který do jeho sálů vstoupí. To vše s příjemným „personálem“ a za přijatelné ceny.
Myšlenka na založení muzea v Živci pochází z období 20. let minulého století. Vytvoření první skutečné – převážně etnografické - sbírky inicioval v roce 1925 ředitel zdejšího Národního pedagogického semináře Tadeusz Charlewski. Etnografii rychle doplnila zoologie a v roce 1936 vzniká Muzeum Żywiec, které hned uspořádá v budově bývalého semináře první výstavu. Po dvou letech činnosti se muzeum stalo členem polské muzejní asociace a přestěhovalo se na Tržní náměstí. Muzeum tehdy nejen vytvářelo sbírkový fond, ale také se stalo centrem vědeckého bádání a propagátorem dějin a kultury regionu.
Později získalo muzeum mnoho předmětů pocházejících z archeologických vykopávek, které v okolí města proběhly v letech 1937 až 1938. Ty pak částečně umístilo do stálé expozice. Pak ale přišla II. světová válka a sbírku muzea převzaly německé úřady, které nechaly v roce 1941 odvézt nejcennější exponáty. Němci se zaměřili zejména na sakrálního umění z období gotiky a renesance. Částečně však zmizely také sbírky archeologické, etnografické a přírodní.
Hned po osvobození města v dubnu roku 1945 muzeum svou činnost obnovilo. První výstava byla uspořádána v roce 1946, a poté byly muzejní sbírky přesunuty na Starý zámek. Současně získalo nové prostory v jednom z nejstarších domů ve městě, nacházejícím se na ulici Kościuszki (č. 5). Objekt však potřeboval náročnou rekonstrukci, která trvala téměř 10 let. Teprve v roce 1960 zde byly slavnostně otevřeny nové stálé i dočasné výstavy. V roce 1991 zahájilo muzeum, které již v té době patřilo městu Zywiec, rekonstrukci Starého zámku. Hned v roce 1992 zde byla zpřístupněna výstava „Sakrální umění v Živci“ a o pár let později byla představena expozice „Historie a tradice města Żywiec". Etnografické a přírodní výstavy byly stále vystavovány na původním místě. Od roku 2005 se Městské muzeum na Starý zámek přestěhovalo kompletně. Kromě zámeckého paláce se jeho expozice nacházejí také v bývalé kočárovně a stájích.
Zcela na závěr přidáme o muzeu, které bývá – stejně jako celý zámecký komplex – hodně spojováno s princeznou Marií Krystynou Habsburskou, ty možná nejdůležitější informace. Tedy souhrnný přehled toho, co a kdy zde můžeme vidět a kolik za to zaplatíme.
Základ prohlídky tvoří stálé výstavy, které jsou, celkem logicky, zaměřeny na město a region.Jsou to: Historie a tradice města Żywiec, Lidová kultura (etnografická sbírka), Archeologie, Skulptury, řezby a medaile Stanisława Sikory, Ptáci a savci (zoologická sbírka zaměřená na okolní přírodní rezervaci), Přiznání aneb soudy, rozsudky a mučení v Živci (Muzeum tortury) a Sakrální umění. K tomu je potřeba přidat výstavy krátkodobé (čili časové) nebo návštěvu Zámecké galerie, kde probíhají např. výstavy fotografií. Další nabídkou muzea je pak výstava Od Komorowských po Habsburky, která se nachází v Habsburském paláci nebo Park miniatur.
Otevírací doba je zde pro nás neobyčejně příznivá, protože Městské muzeum v Živci je otevřeno opravdu denně, tedy včetně pondělků. Ve všední dny je otevírací doba v časech 9.00 - 17.00 hod. o víkendech pak od 10.00 do 16.00 hod.
Základní vstupné do muzea stojí 18 zlotých (snížené je za 12 zl.) a platí pro všechny stálé expozice a krátkodobé (časové) výstavy. Dají se koupit i vstupenky do jednotlivých expozic a ty různě kombinovat (např. Archeologie je za 2 zl., etnografie za 6 zl., časové výstavy 3 zl. atd.). Krom toho si zde za 2 zl. můžete vyzkoušet ražení mincí nebo si domluvit (a zaplatit, samozřejmě) komentovanou prohlídku. Tato možnost se nabízí i pro městské okruhy, které zahrnují Starý hrad, Habsburský palác, čínský pavilon a park nebo farní kostel, Tržní náměstí, radnici a zvonici. V muzeu také probíhají – dnes tolik oblíbené a 5 až 10 zl. zpoplatněné – dílny, a to historické, etnografické a hrnčířství.
Protože ovšem autor tohoto článku považuje za nejdůležitější muzejní expozici v Živci tu, která soustřeďuje sakrální umění, bude úplný závěr patřit právě těmto místnostem Starého zámku. Tato stálá expozice patří k těm nejmladším a samostatné vstupbé do ní je 5 zl. (nebo jak se dnes většinou píše 5 PLN.).
Tato expozice představuje to nejcennější ze zywiecských kostelů. Mezi exponáty z období gotiky najdeme např. dřevěnou sochu sv. Anny Samotřetí z roku 1380 a kostela Svatého kříže nebo menší dřevěné sochy sv. Barbory a Kateřiny z roku 1510 a kaple sv. Víta. Nechybí několik pozdně gotických obrazů v čele s Madonou s lesní jahodou z 3. čtvrtiny 15. století, kterým pak konkurují obrazy renesanční. Ty pocházejí z 16. století a najdeme na nich např. Pannu Marii se sv. Ondřejem a Petrem, Pannu Marii se sv. Mikulášem a Stanislavem, Vzkříšení Lazara, Bičování nebo Krista se sv. Veronikou.
Tyto ukázky starého umění pak doplňují obrazy místních cechovních malířů 19. století (Krząstkiewicz, Madalski a další), které zobrazují převážně Matku Boží, Krista a scény z Nového zákona, sochy z 18. a 19. století z zywiecských kostelů, liturgické předměty a roucha nebo barokní relikviáře z kostela Proměnění Páně.
Expozice sakrálního umění je sice nevelká, ale jistě zajímavá. Bohužel však právě (a pouze) v této části muzea platí přísný zákaz fotografování.