Žlebské Chvalovice - Kutílkova palírna a pivovar
Turistické cíle • Cyklo bar - hospůdka
Malé pivovary - a výrobny tekutin s nějakým obsahem alkoholu vůbec – se dnes těší poměrně vysoké oblibě. A není divu, když zavedení giganti chrlí povětšinou nechutné patoky zvané europivo a ani značka Pilsner Urquell už rozhodně neslibuje zážitek, na který jsme byli v minulosti zvyklí. Od roku 2010 se můžeme na našem trhu setkat také s železnohorským pivem p. Kutílka. Na stránkách firmy se můžeme dozvědět, že provoz tohoto minipivovaru byl zahájen 1.10.2010 a že se zde vaří nefiltrované kvasnicové pivo, vyráběné výhradně z českých surovin ve spádové varně o objemu 5 hl, kterou vyrobili v ZVÚ Hradec Králové. Jedná se o piva nepasterovaná, světlá, tmavá i polotmavá, s „volumáží“ od 11° do 17°. V letních měsících je tady také otevřen stánek (i venkovní posezení), což ocení zejména kolem se pohybující turisté a cyklisté (a všichni jsou zde skutečně vítáni). Od roku 2011 se zdejšímu pivu říká Železnohorský ležák a v roce 2013 byla výroba rozšířena o svrchně kvašená piva.
Při návštěvě Kutílkova pivovaru ve Žlebských Chvalovicích se tak můžeme těšit zejména na světlou dvanáctku plzeňského typu a a tmavou třináctku s lehce kávovou příchutí, které nám zde natočí bez jakékoliv pompéznosti a velkohubých reklamních prohlášení (i když reklama na pivo většinou patří k těm, které se vyplatí sledovat). Potěší příjemná vnitřní místnost s posezením, výčepem a varnou (a úžasným „nosným“ pádlem na 31 panáků) i hromádky žateckých chmelových šišek, které mohou žvýkat ti nedočkaví (kdo četl pány Š+G, ten ví). K výrobě piva se používají jen ty největší a k nim slad z Dobrušky (světlý) a Rajhradu (tmavý). Takřka kojenecká voda pochází z blízkého pramene. V nabídce zde bývá také nějaká ta polévka nebo utopenec a nechybí, samozřejmě, ani nealko nápoje.
Některé informační prameny uvádí jako celkovou nabídku tohoto minipivovaru celkem 5 Železnohorských piv. Jedná se o kávový speciál 14° s obsahem alkoholu 6 %, světlý ležák 12°, pivo IPA 14° s obsahem alkoholu 6 %, pivo APA 14° s obsahem alkoholu 6 % a polotmavý speciál Jantar 13° s obsahem alkoholu 5,5 %, V době naší návštěvy (září 2017) byla v nabídce světlá dvanáctka, polotmavá třináctka (česká IPA, tedy India Pale Ale) a tmavá čtrnáctka. Nikoho jistě nepřekvapí, že každému z konzumentů (bylo nás tam asi 15) chutnalo něco jiného.
Zdejší palírna vznikla již v roce 1992 a prý navazuje na tradici, kterou v českých zemích (konkrétně v Kutné Hoře) odstartovalo 13. století. Tehdy se ovšem v tzv. vinopalnách pálilo hlavně špatné víno. Dnes mohou „U Kutílků“ za sezónu zpracovat až 120 tun ovoce. Používá se k tomu v 9 nerezových či smaltovaných nádrží a dvou destilačních kotlů (surovinový a rektifikační).
Poznámka na závěr: Autor článku se omlouvá za slabší fotodokumentaci. Bylo totiž málo času, takže bylo potřeba se věnovat zejména odborné degustaci ...