Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Na vrcholu Klášterecké hory je krásná zřícenina hradu Šumburk. Hrad založil Vilém ze Šumburka (Schönburgu) patrně roku 1431. N zříceninu je toho dost k vidění, což mě mile překvapilo. Myslím, že na původním nádvoří je ohniště.
Ke zřícenině se dostanete po silnici, která vede směrem od Karlových Varů směrem na Chomutov, za Perštejnem odbočíte na Kláštereckou Jeseň. Vjedete na polní cestu k bývalému dvoru Šumberk, kde musíte pěšky lesem. Cesta není zvlášť náročná.
Výhled stojí zato!!!
Tato zajímavá zřícenina je velmi dobře vidět z hlavní silnice č. 13 (Karlovy Vary – Chomutov). A tak jednoho dne jsem sjel z této komunikace asi 3,5 km před Kláštercem nad Ohří podle ukazatele Klášterecká Jeseň a ještě před nadjezdem nad třináckou jsem odbočil doprava. Nachází se zde kolem oploceného sadu polní cesta, po které lze autem dojet (asi 1 km) až k opuštěnému a velice zarostlému hospodářskému dvoru Šumná (424 m.n.m.). Já jsem však nechal vůz na začátku cesty a šel po svých. Kousek za tím, co zbylo z původního hospodářského dvora, začíná les a na poutníka čeká přiměřeně rozumné stoupání po lesní cestě (žlutá turistická značka), které by možná zvládli i velmi šikovní cyklisté na horských kolech. Od hlavní silnice jsou to na vrchol kopce (541 m.n.m.) asi dva kilometry.
Hrad byl založen Vilémem ze Šumburka v 15. století. První písemná zmínka pochází z roku 1435. Následně měnil majitele a jedním z nich byl na počátku 16. století výrazně přestavěn. Ještě v polovině tohoto století mu ale štěstí nepřálo, jelikož vyhořel. Majitel hradu buď nechtěl investovat do opravy, nebo usoudil, že už mu toto sídlo nevyhovuje a tak je objekt na počátku 17. století uváděn jako pustý. Obdobně dopadl šumburský dvůr a původní osada Schönburg, které sice vydržely odolávat zubu času déle. Na jejich konci mají zásluhu Státní statky.
Kdo pozoruje zříceninu z dáli, nemůže ani tušit, co všechno zajímavého a kolik krásy ho nahoře čeká. Rozpoznat tady lze vstupní bránu, na nejvyšším místě vystavěnou velkou obytnou věž, na níž navazují zbytky hradeb zpevněné čtverhrannými baštami. Brána byla kdysi vybavena padacím mostem, který je v dnešní době nahrazen zajímavou lávkou. Pro někoho chůze po ní může znamenat chvilky odvahy a dobrodružství, ale je to nejjednodušší přístupová cesta do areálu hradu.
Z hradu se toho dochovalo poměrně dost. Třešničkou na dortu při prohlídce této zajímavé zříceniny může být v případě pěkného počasí úžasný výhled do okolí. Areál mohutné hradní zříceniny je volně přístupný bez placení vstupného.
V okolí jsme navštívili ještě následující zajímavá místa:
- obec Měděnec:https://www.turistika.cz/mista/obec-medenec-v-krusnych-horach
- přírodní památka Sfingy:https://www.turistika.cz/mista/prirodni-pamatka-sfingy-v-krusnych-horach
- vrch Mědník:https://www.turistika.cz/mista/vrch-mednik-v-krusnych-horach-a-kaple-neposkvrneneho-poceti-panny-marie
- bývalé obce Kotlina a Dolina:https://www.turistika.cz/mista/byvale-obce-kotlina-a-dolina-u-medence-kostel-a-pomniky
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/