Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Dominantou Českého ráje jsou Trosky, nyní zřícenina hradu, který byl vystavěn koncem 14.století.
Mezi dvěma homolemi byl založen vnitřní hrad, z jihu byl chráněný prudkým svahem, na severu Předhradím. Boky zajišťovaly více než dostatečně obě čedičové homole, které však nezůstaly nevyužity. Na obou nepřístupných vrcholech byly postaveny věže. Na nižší, zavalitější (relativní výška 47 metrů), nazývané "Baba" se zvedala nižší, pětiboká věž. Na východní, štíhlejší homoli (relativní výška 57 metrů), která se snad pro svou nepřístupnost nazývá "Panna", se tyčila vysoká, obdélná věž.
Po smrti Čeňka z Vartenberka, zakladatele hradu, připadl hrad králi Václavu IV. V roce 1398 získal hrad a celé panství od krále Ota z Bergova a po něm zdědil Trosky jeho stejnojmenný syn - Ota mladší. Ten, jako zarytý katolík na sebe upoutal hněv lidových vojsk, která v roce 1424 Trosky oblehla. Hrad se jim však zdolat nepodařilo. V roce 1438 se hrad stal znenadání kořistí dvou záškodníků, Kryštofa Šofa zvaného z Helfenburka, a jeho druha Švejkara. Podařilo se jim zmocnit se nejen hradu, ale zajmout tam i majitele,Otu z Bergova. Šof a Švejkar se stali postrachem celého kraje. V roce 1440 se východočeský landfrýd rozhodl k ráznému činu. Jeho vojska oblehla Trosky, ale hrad opět odolal. Obráncům prý pomáhala tajná chodba pod hradem.
V roce 1455 syn Oty z Bergova - Jan prodal Trosky s celým panstvím pánovi sousedního panství a hradu Kosti, kterým byl Jan Zajíc z Hazmburka. Pro Trosky to však v podstatě znamenalo konec živé existence. V roce 1469 byly Trosky dobyty královským vojskem. Hrad se stal už jen střediskem hospodářské správy a několikrát ještě změnil majitele. Ještě za třicetileté války hrad stál, i když už opuštěný a zpustlý. Bohuslav Balbín se ještě v roce 1681 dostal na vrchol Panny.
Teprve pozdní romantismus 19. století objevil znovu zapomenutou zříceninu. Malebné Trosky se stávají stále častější inspirací malířů i básníků. V roce 1821 prodávají Valdštejnové Trosky Janu Lexovi z Ahrentalu. Jeho syn Alois začal v roce 1841 stavět točité schodiště, jímž chtěl zpřístupnit vrchol Panny a tak využít vyhlídky do dalekého okolí. Bohužel v roce 1843 zemřel a stavba zůstala nedokončena. Se stavbou schodiště se skončilo v místě, kde se dnes nachází hradní vyhlídka. V roce 1928 se staly Trosky majetkem Klubu českých turistů. Dnes je hrad spravován Památkovým ústavem v Pardubicích.
O tom, jak hrad skutečně vypadal v době svého vzniku, prameny mlčí. Nedochoval se žádný obraz či rytina, veškeré archivní materiály shořely. Z pramenů je známo, že jediný historicky věrný obraz Trosek ukořistili Švédové za 30-ti leté války na zámku Hrubá skála a odvezli jej do Švédska.
Dnes z původního hradu zůstaly jen "trosky" :-)
Na nádvoří hradu se můžete za poplatek vyfotit s různými dravci a poté zahájit výstup po dřevěných schodech na vyhlídkovou věž. Výhled stojí za to. Přehlédnete kus Českého ráje - viz.fotky.
Návštěvní doba hradu:
duben a říjen - pouze SO, NE, svátky 08,30 - 16,00 květen až srpen - úterý až neděle 08,30 - 17,30 září - úterý až neděle 08,30 - 16,00 Pondělí zavírací den. Připadne-li státní svátek na pondělí, je zavíracím dnem úterý. Délka prohlídky cca 40 minut. |
Prohlídky hradu jsou individuální, pro větší skupiny je možno v hlavní sezóně - červenec - srpen předem objednat průvodce. |
Vstupné:
Dospělí 60,- Kč.
Senioři na 65 let, děti 6-15 let, studenti 15-26 let (s platným studentským průkazem), držitelé průkazů ZTP a ZTP/P 40,- Kč.
Rodina (dva dospělí + 2 až 3 děti do 15 let) 160,- Kč.
Psi 20,- Kč.
Průvodce držitele průkazu ZTP/P* 0,- Kč.
Děti do 6 let* 0,- Kč.
Prohlídka mimo stanovenou otevír. dobu - jednotné vstupné 120,- Kč.
Organizované skupiny dětí do 6 let (MŠ) - poplatek za 1 osobu 10,- Kč.
Kontakt:
Hrad TROSKY 512 63 Rovensko pod Troskami Telefon : 481 313 925 E-mail: hrad@trosky.cz
Správce hradu : Mgr. Lubomír Martinek