Loading...
Klapka, akce !!!!
Mnichov, léto roku 1914 …
Ve skutečnosti je leden 2003, rtuť teploměru klesá na 14 stupňů pod nulu. Stojíme v davu 500 lidí v prostorách Zelného trhu v Brně. „Hltáme“ slova řečníka, skandujeme, "jásáme"… přesně dle pokynů režie. Zároveň se třeseme zimou. Mimo ostrá natáčení nasazujeme rukavice, zapínáme knoflíky a v pauzách se běžíme schovat do přístřeší a ohřát teplým nápoje.
Další z mnoha komparzů (jindy hromada legrace, nyní docela očistec kvůli krutým mrazům).
Po Zelňáku chodí herci a komparzisté v uniformách s hákovými kříži, na budově bývalé právnické fakulty vlají obrovské prapory s totožným znakem. Mnoho kolemjdoucích starých civilistů je esesmany velmi pohoršeno. Příliš nerozumíme... Film Hitler, vzestup zla je natáčen právě proto, aby si lidé uvědomili hrůznost minulosti (zde o filmu více ).
Na spravedlivě nahněvané staré občany, kteří válku prožili, ztratili své blízké, mnozí sami trpěli, jsem si po 8 letech od natáčení vzpomněla při návštěvě dokumentačního střediska v Obersalzbergu (zal. roku 1999). Historie nacismu - skutečná hrůznost - zde byla znázorněna na fotografiích.
Také na Orlím hnízdě v jednu chvíli před luxusním výtahem (který kdysi Hitlera svážel do útrob hory) velmi sevřelo. Jakoby tam kus negativní energie, i když už je vše pouze historí, stále přebýval.
Orlí hnízdo, Hitlerova čajovna (Kehlsteinhaus, Kehlstein Teehaus), postavené ve výšce 1 834 m. n. m., je jednou z největších atrakcí celého národního parku v Berchtesgadenu, nacházejícího se necelých 30 km jižním směrem od rakouského Salzburgu. Historie se datuje do roku 1937. Martin Bormann (tajemník Adolfa Hitlera a vedoucí hl. kanceláře NSDAP) vymyslel pro svého vůdce originální dar k 50. narozeninám. Po pečlivém výběru místa nechal přestavět během neuvěřitelného roku a 1 měsíce původní horskou chatu na reprezentativní místo, kde měl Hitler přijímat důležité návštěvy. Bez použití techniky a za krutých horských podmínek na díle tvrdě pracovalo 3 000 dělníků. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 30 000 000 říšských marek. Nadčasová stavba s úžasnými výhledy se tyčí na úzkém skalnatém hřebeni dodnes.
6,5 km dlouhá a 4 m široká silnice (s převýšením kolem 800 v.m.), kterou jsme se dostali speciálními autobusovými linkami těsně pod vrchol hory, měla 5 tunelů. 124 m dlouhým tunelem jsme vnikli do útrob hory ke zlatému výtahu. Za pár sekund nás výtah vyvezl tu samou vzdálenost vzhůru, přímo do honosného interiéru Kehlsteinhaus.
Osmihranný pokoj s krbem (který dostal Hitler k narozeninám od Musoliniho), dříve používán pro významné návštěvy a čajové dýchánky, je nyní restaurací. V čajovně tenkrát měla vlastní pokoj také Hitlerova milenka, Eva Braunová. Hitler Orlí hnízdo navštívil jen několikrát, měl prý velký strach z výšek.
Z prosklené galerie by byly bývaly určitě nádherné výhledy, nebýt mlhy husté tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál… (povzdechl by i Rákosníček)
Nad budovou se tyčil kříž. Sotva bylo vidět na vlastní boty, natož na tento památník obětem.
Škoda…
Orlí hnízdo je, jak mnoho lidí varovalo, sázkou do loterie.
Spravily to dva panáky slivovice
Snad si výhledů užijeme někdy příště.
A TAK SE I STALO - VIZ pár řádků pod článkem***
Místní autobusy nás svezly zpět dolů k informačnímu centru a dokumentačnímu středisku. Průvodce nás ještě zavedl k Hitlerovu (původně letnímu) venkovskému sídlu, postupně přestavěnému na rezidenci Berghof v Obersalzbergu. Vedle Berghofu vyrostly ubytovny, kasárna esesmanů, hotely a luxusní vily. Po válce bylo sídlo nacistických pohlavárů vyhozeno do vzduchu a v dubnu 1952 byl proveden definitivní úklid trosek budov (náložemi s trhavinou), aby se toto místo již nepřipomínalo. Spatřili jsme pouze kousek obvodového zdiva Berghofu a letecký bunkr.
Hitlerova čajovna však (díky vlivným námitkám prozíravých poradců) vybombardována v roce 1945 nebyla.
I když neklaplo počasí, byl výlet s příjemnou společností prospěšnou vycházkou do temnot historie.
15.9.2011
_______________________________________Pozn.: *** O necelé dva roky později (koncem května roku 2013) se nám na pouhých pár minut (díky kouzelnému zaklínátku na počasí - viz fotogalerie) Kehlsteinhaus otevřel. Leželo tu 30 cm sněhu a zima byla jako na Sibiři. Výjezd klapl až "na podruhé". První den nás z důvodu špatného počasí vůbec nepustili nahoru. Zvolili jsme tedy alternativní program (Salzburg).
Považuji návštěvu viditelného Orlího hnízda za úspěch. Počasí je zde skutečně nevyzpytatelné. Nedoporučuji jednodenní výlet (z vlastní zkušenosti z roku 2011). Je lepší vyrazit na více dní ( a v případě nevlídna prohlédnout jiné skvosty tohoto kraje, s možností se na Kehlsteinhaus vrátit).
Poděkování p. Martínkové za průvodcovské schopnosti, především za operativnost, které bylo na tomto vykutáleném výletě, plném deště, mrazu, chumelenic a jiných špásů, třeba.
26.5.2013 Ekobus na Kehlstein - jednotlivec 16 € (skupinová levnější)
Místa v okolí:
Krimmelské vodopády 2014 - fotogalerie