Krimmelské vodopády, Grossglockner Hochalpenstrasse RAKOUSKO
Stejně jako jsme neúspěch na Hitlerově Orlím hnízdě z důvodu špatného počasí nahradili prohlídkou Salcburgu, tak i v siberii na vyhlášené Grossglockner Hochalpenstrasse jsme to otočili a zavítali k další z hlavních turistických atrakcí v Rakousku – ke Krimmelským vodopádům - Krimmler Wassefälle. Svou výškou 385 m patří Krimmler Wassefälle největším v Rakousku. Nejvyšší bod vodopádu je v 1 460 m.n.m.
Vodopády jsou symbolem přírodních krás Národního parku Vysoké Taury. V roce 1967 byly oceněny diplomem Evropské rady a od roku 1983 jsou součástí národního parku Hohe Tauern. Nacházejí cca 150 km JZ od Salzburgu, na okraji obce Krimml, v horní části údolí Salzachtal. Za obcí (u 4. parkoviště) stojí také Zázračný vodní svět Krimml (WasserWunderWelt Krimml) – vodní park. Nejen dětem nabízí zábavu a poznatky. Je možné se zde dozvědět, čeho všeho je schopný vodní element. Tam jsme však zavítali až roku následujícího. (ZDE info o ceně)
Terén začíná v horní části Krimmler Achental údolí a vrháse dolů ve třech stupních (Unterer Achenfall 140m, Mittlerer Achenfall 100m, Oberer Achenfall 140m). Je dílem geologické formace této horské oblasti před mnoha miliony lety. Dotvarován je dobou ledovou. Už ve středověku podél vodopádů za účelem přepravy zboží vedla pěšina. Současná podoba stezky byla vytvořena v roce 1901 a bezbariérový přístup k dolním vodopádům byl postaven v roce 1993.
Vodopády jsou součástí říčky Krimmler Ache, jež vytéká z ledovců. Krimmler Ache je přítokem řeky Salzach. Tato teče přes Salzburg, ústí do Innu a ten poté do Dunaje.
Vodopády napájí také 17 ledovcových potoků. Ledovce tají přes den. Cesta vody k vodopádům trvá až 12 hodin, proto bývá nejvýraznější tok vodopádů pozdě večer. Množství protečené vody se také mění v závislosti na ročním období. V únoru proteče vody nejméně, v letních měsících nejvíce. Průměrný průtok vody je 5,6m³/s. Při záplavách v roce 1987 to bylo 166 m³/s.
Zdejší vegetace se vyznačuje velkou rozmanitostí druhů. Daří se tu zejména rostlinstvu milujícímu vlhkost - kapradinám, mechům a lišejníkům. Žije zde přes 50 druhů ptáků, z nichž některé patří do ohrožených druhů.
Z parkoviště k nejnižším vodopádům (1 070 m.n.m.) jsme došli cca za 10 minut. Kapičky vody z vodopádu, které mají dle výzkumů blahodárný vliv na onemocnění dýchacích cest, se rozlétávaly na všechny strany a mísily s deštěm. Stoupali jsme po bezbariérovém turistickém chodníku, zastavovali na vyhlídkových plošinách a obdivovali tu nespoutanou sílu. Kvůli nedostatku časového prostoru jsme se dostali pouze do výšky 1 306 m.n.m. ke stanovišti Schönangerl. Vychutnat si vodopády celé (délka 4 km/převýšení cca 400 metrů ) bude možné třeba někdy příště. Mazali jsme dolů, čekal nás totiž druhý pokus návštěvy vysokohorské silnice Grossglockner Hochalpenstrasse (Großglockner Hochalpenstraße), dlouhé 48 km s nejv. bodem převýšení 2 571 m. n. m.
Ač nám u mýtné brány nedoporučovali pokračovat, vjeli jsme do sněhové vánice. Ve výšce 2 300 m.n.m. jsme vzdali výpravu do neviditelna. Rtuť teploměru ukazovala pár stupňů pod bodem mrazu. Ve stanovišti Haus Alpine Naturschau jsme si dali dobré kafčo, prohlédli výstavu o alpské ekologii, zaláteřili nad nepřízní počasí a raději serpentinami sklouzli zpět do údolí.
Vykutálený výlet - konec května 2013
Odkaz: http://www.wasserfaelle-krimml.at/index.html
Paličatost však nedá… stejně tak jako na Orlí hnízdo, i sem bude snaha se vrátit!
I STALO SE :
Grossglockner se nám podařilo navštívit o rok později. Předvedl se v plné parádě.(ZDE odkaz na článek a fotografie)
KRIMMELSKÉ VODOPÁDY - FOTOGALERIE z července 2014