Loading...
Trasy • Cyklotrasa • Malá náročnost • Video trasa
Cyklistická trasa začíná i končí na krásném náměstí ve Slavonicích. Ze Slavonic vyjedeme z náměstí přes park a za železničním podjezdem zahneme doleva a napojíme se na červenou turistickou značku. Po červené se dostaneme k Cestě pohádkovým lesem, následně k pevnostnímu areálu z roku 1938 a dále jedeme okolo kaskády rybníků, kde je možnost se vykoupat. Stále po červené značce se dostaneme k rozcestí u Pfaffenschlagu. Přímo k těmto vykopávkám se dostaneme odbočkou po zelené značce zhruba po půl kilometru. Z Pfaffenschlagu se vrátíme na červenou turistickou trasu, dojedeme po ní skoro k hlavní silnici na Slavonice, kde u hraničního kamene Čechy/Morava zahneme doprava a jedeme kousek po hlavní silnici, kde odbočíme doleva a napojíme se na cyklotrasu 32 a hned na cyklotrasu 1003 a Greenway, po kterých dojedeme přes Maříž až do Slavonic.
Trasa vede po zpevněných cestách lesem a druhá část po asfaltové cyklostezce. Trasa není náročná a je vhodná pro trekkingová i mtb kola.
Po trase můžeme obdivovat historické, kulturní i přírodní památky a zajímavosti.
Trasa začíná i končí ve Slavonicích. Slavonice jsou malé město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska spadající do Jihočeského kraje. V současnosti mají Slavonice a přilehlé obce okolo 2700 obyvatel. Rozkládají se v nadmořské výšce 519 m. Leží na východním okraji České Kanady. Slavonice jsou překrásným a ojedinělým souborem goticko-renesančních památek. V centru města se nachází mnoho historických památek v gotickém, renesančním a barokním slohu.
Hned při výjezdu z romantického slavonického náměstí se můžeme zastavit k návštěvě Slavonického podzemí, které je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Členitý systém středověkých podzemních chodeb se rozprostírá pod celým náměstím
Po návštěvě podzemí můžeme vyrazit přes park směrem do slavonických lesů, kde je pro nejmenší návštěvníky připravena Cesta pohádkovým lesem, což je trasa s celkem osmi zastaveními, kde plní děti různé úkoly. Trasa začíná v informačním centru ve Slavonicích, kde je nejlepší se stavit pro více informací. Dospělí pak spíše ocení další zastávku na trase - Pevnostní areál a muzeum Československého opevnění. Tento areál slouží jako ukázka obranné pevnostní linie Československé republiky budované v letech 1935-1938. Je tvořen jedenácti objekty zrekonstruovaných do původní podoby. Jeden z bunkrů je veřejnosti přístupný, včetně odborného výkladu, slouží jako muzeum.
Trasa dále pokračuje okolo kaskády rybníků, kde se můžeme v horkých dnech skvěle vykoupat. Milovníci historie pak mají možnost odbočit z trasy a po zelené turistické značce se po cca půl kilometru dostat k vykopávkám středověké vesnice - Pfaffenschlagu. Pfaffenschlag je zaniklá středověká osada, která zanikla pravděpodobně někdy v průběhu 15.století. Vesnice se skládala z více jak 10-ti domů uspořádaných ve dvou řadách. Každá stála na jednom břehu potoka, ten tak vlastně protékal návsí.
Přes hraniční kámen mezi Čechami a Moravou se dostaneme až k Trojmezí. Hranice Rakouska, Čech a Moravy zde označuje velký trojmezný kámen, německy zvaný Dreiländerstein. Od Trojmezí je to přibližně dva kilometry do vesničky Maříž, která je vyhlášenou svými keramickými dílnami. V Maříži kromě keramiky můžeme obdivovat i zámecký park, kde se dříve nacházel zámek, přestavěný z původní barokní tvrze. Původní tvrz vznikla ve 14. století spolu se šlechtickým statkem.
Výlet do slavonického okolí můžeme zakončit opět na slavonickém náměstí výstupem na věž. Odměnou za vystoupání po 172 schodech nám bude krásný rozhled na Slavonice a okolí.
Přejeme všem krásný, pohodový výlet po Slavonicku.