Pernštejn
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě je rozsáhlý systém hradeb s mohutnou předsunutou čtyřhrannou věží propojenou visutou chodbou s palácem a dalšími baštami. Návštěvníci mají možnost si na hradě prohlédnout nově zrestaurované nástěnné malby v místnostech hradního paláce a zrestaurovaný nábytek z doby, kdy hrad vlastnil rod Mitrovských.
Pernštejn lákal filmaře odjakživa, natočilo se zde více než 30 filmů. V pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny z r. 1977 sleduje princezna Růženka ( Marie Horáková ) průvod přicházející ke hradu s princi Jaroslavem a Jiřím ( Janem Hrušínským a Janem Krausem). Tudy se pak princ Jaroslav prosekává hustými keři, aby Růženku zachránil. V komedii Zdeňka Podskalského Kam čert nemůže přichází za soumraku na Pernštejn Faust ( Miroslav Horníček ) a Mefistofela ( Jana Hlaváčová ). V další Vorlíčkově pohádce Pták Ohnivák, kterou natočil v r. 1997, posloužila Černá brána u pátého nádvoří jako maštal pro Zlatohříváka, v seriálu Dobrodružství kriminalistiky, v díle nazvaném Písmo, vyjíždí z Černé brány kočár. V pohádce Ludvíka Ráži Sen o zlaté panně natočené v r. 1995 bylo na pátém nádvoří tržiště, v pohádkovém seriálu O ztracené lásce režiséra Viktora Polesného z r. 2001 se objevuje rovněž páté nádvoří a Tyrolský dvorek. Další z nových pohádek zastupuje též Čert ví proč. Nejtarším zde natáčeným dílem se stal rodinný dobrodružný film z r. 1937 Ztratila se Bílá paní režiséra M. Wassebauera. Slovenská verze Sůl nad zlato z r. 1982. Seriál Návštěvníci je zde Adam Bernau na výletě. Báthory. Mnoho záběrů z Pernštejna se objevuje ve fantasy hororu Van Helsing, paláci věže byly však počítačovímí úpravami změněny skoro k nepoznání. V pohádkovém příběhu Princezna Fantagiro stála na nádvoří kovárna. A na posledy film Wanted 2008.
Více o pohádkách na hradě najdete na www.cestysvamberakem.estranky.cz/clanky/pernstejn-filmari.html, odkud jsme text čerpali.
Jeden z nejnavštěvovanějších hradů, který leží pár kilometrů od Brna, jehož historie sahá až do 13. století.
Cesta z Brna: směr Kuřim, Tišnov, Předklášteří, Borač, Nedvědice
Nádherný impozantní zámek se tyčí kousek za městem Nedvědice. Parkování je zajištěno na dvou parkovištích. V době, kdy jsme zde byli my (nenávštěvní den) bylo bezplatné a nehlídané. Je na něm budka, takže ve dnech návštěvních je zřejmě nutné počítat s parkovným.
Pod hradem (po cestě z parkoviště k hradu) je restaurace s venkovním posezením. V návštěvních dnech se platí za vstup do zámku, krom toho je možnost průvodce a expozic hradu. Doporučuji se předem ujistit, kdy je otevřeno, zámecké exteriéry nejsou rozsáhlé, zato značné fotogenické:)
Přístup k hradu je do mírného kopce, zvládnou jej i děti.
Známý hrad o kterém snad již bylo napsáno hodně. Takže jen můj Pohled na něj z letošního srpna pomocí fotek
Pernštejn je jeden z nejvýznamnějších a nejkrásnějších moravských hradů. Od poloviny 13. století byl sídlem rodu pánů z Pernštejna, který dlouhá staletí hrál důležitou roli v politickém dění českého království. Gotický hrad byl až do poloviny 16. století několikrát přebudován a především rozšiřován. Posledními majiteli - do roku 1945 - byli Mitrovští. Nyní je hrad v majetku státu.
Hrad je oblíben filmaři. Natáčela se zde například pohádka Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Jak se budí princezny.....
Na jaře roku 2005 zachvátil hrad velký požár.