Pražská domovní znamení
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Domovní znamení se na pražských domech začala objevovat ve druhé polovině 14. století. Netrvalo ani sto let a znamení nesla průčelí většiny domů na hlavních městských tepnách. Jak píše Lydia Petráňová ve své knize Domovní znamení staré Prahy, můžeme předpokládat, že domovní znamení nesl ve druhé polovině 14. století každý dům, jehož cena přesáhla sto kop českých grošů. To představovalo asi 13% domů na Starém a 4% na Novém Městě. To bylo asi 230 domů. Koncem 18. století neslo znamení 892 domů. To už však jednu z jejich hlavních úloh, tedy usnadnit orientaci, začalo přebírat číslování domů.
Do dnešních dnů se dochovalo více jak 200 domovních znamení, zdaleka ne všechny jsou však původní. Mnoho znamení vzalo za své při asanaci. Asi 70 znamení z bouraných domů se nalézá v depozitářích Muzea Hlavního města Prahy. Řada znamení, která během let zmizela, bývají dnes obnovována. Dokonce se objevila i znamení zcela nová. Tak například jezevčík nad vchodem domu na Strahovském nádvoří 9 a nebo domovní znamení U uzlu v ulici Úvoz 11. To vytvořil až v roce 1977 Josef Klimeš. Do té doby budova bývalého lisu a pekárny Strahovského kláštera žádné znamení nenesla.
Chcete-li se vydat za krásou pražských domovních znamení, doporučuji dojet tramvají na Pohořelec (vizte zadané souřadnice) a odtud se vydat Úvozem a Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí, z náměstí pak Mosteckou přes Dražické náměstí Míšeňskou do ulice U Lužického semináře, zpět na Karlův most, přes něj do Karlovy ulice. Tou dojít až do Husovy a tou až na Národní třídu. A odtud můžeme jet zase domů;-)