Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody
Vracíme se z dovolené na Slovensku, kde jsme byli čtyři týdny. Už se těšíme domů, ale na oběd a na malou procházku se zastavujeme v Boskovicích.
Boskovice leží v Jihomoravském kraji, 33 km na sever od Brna. Městem protéká potok Bělá. Historické centrum je od r. 1990 městskou památkovou zónou.
Pravděpodobně ve 13. století zde byla založena trhová osada. Podle archeologických nálezů bylo však místo osídleno už dřív. První písemná zpráva o hradu je z r. 1313, o obci z r. 1413. R. 1463 udělil král Jiří z Poděbrad obci právo pořádat jarmark a výroční trh na den svatého Víta. Statut města získali pravděpodobně za vlády Marie Terezie, tj. někdy v době od r. 1740 do r. 1780.
Při příjezdu do města jsme zaparkovali na poměrně velkém parkovišti u penzionu s restaurací Zlatá růže, hned vedle hlavní silnice. Na severozápadní stranu náměstí to bylo kousek. Hned tam upoutal naši pozornost římskokatolický gotický kostel sv. Jakuba staršího z r. 1346. Původní kostel měl plochý strop a tři věže. Několikrát vyhořel, byl proto přestavován. Sochařská výzdoba kostela je z 15. století, r. 1679 byla vestavěna klenba, z r. 1719 je dlažba. Až do r. 1786 byl u kostela hřbitov. Kostelní věž je Vysoká 41 metrů.
Na opačném konci náměstí je další věž s hodinami. Nejdřív zde stál kupecký dům se špýcharem a s přilehlou věží, postavený někdy v letech 1460 - 1490. Již tehdy sloužil pro potřebu radnice. Cizí kupci si zde ukládali své zboží. R. 1567 byl přestavěn ve stylu pozdní renesance. Koncem 16. století byla věž zvýšena o byt věžníka. Od r. 1620 je dům ve vlastnictví města. Byl několikrát přestavován. Od r. 1765 je na střeše věže báň s lucernou. V letech 1851 - 1960 zde byl soud, věznice i byt dozorce. Na pravé straně průčelí domu je stále pečlivě udržován požární zvonek z r. 1593. Nyní v domě má své kanceláře městský úřad a sídlí tam i infocentrum, kde si můžete uschovat zavazadla, dokonce i kolo. V r. 2010 byl vybudován samostatný vstup do věže, bylo vybudováno nové dřevěné schodiště a od 15. 10. 2010 je věž otevřena veřejnosti, a to vždy od května do září od 10 do 16 hodin. Prohlídky zajišťuje infocentrum.
Z náměstí jsme se vydali vpravo Hradní ulicí okolo zámku až ke zřícenině hradu. Zde je pravděpodobně nejstarší stavba města. Údajně už r. 1222 zde bydlel šlechtic Jimram z Boskovic na opevněném sídle. Z té doby je údajně bašta, ale o její existenci je více verzí. Kromě prvního sídla to může být prý i předsunuté opevněné hradu. Ani o době jejího vzniku zatím nejsou přesné informace. Podle jedněch pramenů je již z 11. století, jinde se uvádí 13. století.
Současný hrad byl postaven v 1. polovině 13. století. Majitelé hradu se měnili, hrad přestavovali, rozšiřovali. R. 1458 by rozšířen severozápadním směrem a zvětšeno opevnění, kolem r. 1500 byl rozšířen i k jihu. V letech 1567 - 1569 byly provedeny renesanční úpravy, přistavěna brána a hláska. Posledním majitelem, který na hradě žil, byl Walter Xaver z Dietrichštejna, který přistavěl hospodářská stavení. Na hradě bydlel od r. 1690 až do r. 1720. Pak byly na hradě už jen sklady a kanceláře, později se rozebíral na stavební materiál ke stavbě nového zámku a dalších městských budov. Posledním majitelem zříceniny před znárodněním byli Mensdorffové. Dědici ho získali v restituci zpátky. Dochovalo se torzo hlavního paláce, odkud je nádherný výhled do okolní KRAJINY. Na hradě je jeden unikát - 26 m hluboká studna s funkčním šlapacím mechanismem ze 16. století. Je to jediné zařízení tohoto druhu v republice. Zřícenina hradu, dříve volně přístupná, je nyní otevřena jen po zaplacení vstupného.
Protože nemáme příliš času, necháváme prohlídku hradu na jindy. Stejně jako prohlídku zámku, který byl dříve pro změnu pro veřejnost uzavřen. Pouze jsme se chtěli projít zámeckým parkem, který je upraven částečně ve francouzském stylu, ale i s prvky anglického parku. Jeho hlavní část je však přístupná až po zaplacení vstupného do zámku.
Zámek vznikl přestavbou kláštera dominikánů. Po zrušení klášterů zde byla manufaktura, kde se vyráběla barviva. V letech 1819-1826 majitelé hradu Ditrichštejnové přestavěli areál na empírový zámek. Posledními majiteli pak byli Mensdorffové, kterým byl zámek r. 1950 znárodněn. V zámku pak bylo muzeum. Stejně jako hrad byl i zámek vrácen původnímu majiteli, který jej otevřel pro veřejnost. Jsou zde k vidění i různé zajímavosti, jako např. jeden ze tří exponátů na světě - měděný globus, kde je hvězdná obloha zobrazena heraldickými znaky. Skutečně zajímavé je také rokokové dětské divadélko, které je darem královny Viktorie, miniaturní dětská nábytková souprava. Původní taneční sál je v současné době využíván k pořádání koncertů, mohou se zde konat svatby, slavnostní bankety apod.
Cestou zpátky jsme se ještě prošli židovským ghettem, které zde nedaleko náměstí bylo založeno r. 1727. Tvořilo uzavřený celek, který byl od města na severozápadě a na jihovýchodě oddělen branami. V r. 1942 zde žilo 458 židů, kteří byli deportováni do koncentračních táborů. Domů se jich vrátilo pouze 14. Nyní se do židovské čtvrtě vchází zrestaurovanou branou z Hradní ulice, která je památkově chráněná, stejně jako dalších 20 domů, Masné krámy a kašna. V této části města je umístěno celkem 26 tabulek, které jsou součástí naučné cesty ghetem. Celkem je zachováno 80 domů a synagoga. Ta leží na severním okraji. Současná stavba je novogotická z r. 1639, r. 1698 byla ještě rozšířena o vedlejší loď. Ještě před tím zde stála renesanční synagoga, protože souvislé židovské osídlení zde bylo již od 1. poloviny 16. století. I když za druhé světové války byla uzavřena a sloužila jako skladiště zabaveného židovského majetku, cenné hebrejské nápisy se uvnitř zachovaly. Po rekonstrukci v letech 1989 – 2001 je v jejích prostorách možno si prohlédnout expozici, která je věnována zdejší historii židovské komunity a jejím památkám.
Židovský hřbitov najdete ba jih od židovské čtvrti, severozápadně od hradu. Dovede vás tam naučná stezka Oborský okruh. Patří mezi největší a nejcennější židovské hřbitovy v České republice. Pravděpodobně byl založen již v 16. století. Je tam zhruba 2500 náhrobků, nejstarší je z 2. poloviny 17. století. Hřbitov je obehnán zdí, ve které jsou dvě brány – pro veřejnost a pro vjezd pohřebních vozů. Z obřadní síně z r. 1763 se bohužel dochovalo jen boční zdivo s kamennou desku s modlitbou za mrtvé.
Najedli jsme se v restauraci Zlatá růže hned u parkoviště. Ceny nebyly přehnaně Vysoké a jídlo chutné.
Město je hezky opravené a dá se říct, že vše dělají pro turisty. Už to, že v infocentru je možno uschovat zavazadla i kola, zatím bohužel není příliš běžné. Je to sice pouze v otevírací době, ale je otevřeno denně od 8 do 17 hodin, jen v neděli do 16 hodin, takže si myslím, že je to doba dostatečně dlouhá.
Na otevírací dobu a ceny vstupného hradu a zámku doporučuji podívat se přímo na jejich stránky:
http://www.zamekboskovice.cz/text/cs/provozni-doba-a-cenik.aspx
http://www.hradboskovice.cz/akce/pravidla.htm
Okolo města vedou tři okružní naučné stezky. Všechny začínají i končí na Masarykovo náměstí, kousek od infocentra.
NS Oborský okruh je nejkratší. Měří zhruba 3 km, je značena žlutě a je na ní menší převýšení. Z centra města vede směrem k zámku, provede vás židovským městem a vyvede kousek za město, kde je možnost se posadit a kochat se pohledy na západní část města a ještě dále na západ a sever od města. Ve větším okruhu – přes zahrádkářskou kolonii - obejdete židovský hřbitov, nejdřív ho vidíte pod sebou, pak se dostanete i k bráně. Do města se vrátíte zpátky okolo pomníku sv. Rocha a židovské synagogy. Stezka vás zavede ještě ke kostelu sv. Jakuba staršího, který je na severozápadním konci Masarykova náměstí.
NS Hradní okruh je nejnáročnější. Má nejvyšší převýšení, na dvou místech je však možnost odpočinku. Stezka měří zhruba 6 km. Centrum města se opouští po červené - také směrem k zámku. Vede okolo barokní Rezidence, kde je nyní Muzeum Boskovicka, okolo zámku, prochází zámeckým parkem okolo vzácných dřevin, nad areálem letního kina. O kus dál je dřevěný altánek s vyhlídkou na východní část města a na Drahanskou vrchovinu. Stezka vede nad zříceninou boskovického hradu a bašty a pokračuje zvlněným terénem. Na rozcestí Červená skalka (bývalý lom) se již jde z prudšího kopce. Tady se stezka spojuje s modrou a dále již mírněji klesá na rozcestí Pilské údolí, kde se červená značka oddělí a naše modrá stezka vede údolím proti proudu potoka Bělé. Dříve zde stály tři mlýny, každý měl svůj rybník. Ani mlýny, ani rybníky se již nezachovaly. Nyní jsou na trase dva jiné rybníky. Krátký kousek vede cesta po silnici, aby po chvíli odbočila vlevo do prudšího kopce. Projde se spodní částí letního kina zpátky k zámku a na náměstí.
NS Doubravský okruh je nejdelší. Měří zhruba 7 km. Na trase je jen malé převýšení a tři odpočívadla. Z náměstí se vychází na sever po modré značce. Cesta vede chráněnou alejí lip Svatopluka Čecha, okolo boskovického hřbitova a Westernového městečka. Na rozcestí Doubrava stezka odbočuje vpravo po žluté okolo vodní nádrže Boskovice k zajímavé přírodní lokalitě Dva dvory - Šmelcovna, kde je možno navštívit zdejší arboretum. Tato lokalita je chráněna jako významný krajinný prvek. Zpátky vede trasa podél potoka Bělá, přechází se na červené značení, které vede až na náměstí.
Městem prochází i cyklostezky, takže nudit se zde určitě nebudete.