Brno je statutárním městem, které je druhým největším městem v České republice, co do počtu obyvatel i svou rozlohou. Sídlí zde Jimoravský kraj, v jeho centrální části vytváří samostatný okres Brno-město. V Brně se nalézá soutok dvou řek Svitavy a Svratky. Dominantou města je hrad a pevnost Špilberk. Mezi další oblíbené turistické cíle patří katedrála svatého Petra a Pavla, hrad Veveří či vila Tugendhat, která byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO.
Stále se ještě pohybujeme v okrese Brno-venkov a stále tu jsou rozhledny, které neznáme. Je pravda, že do těchto míst jsme se skoro nedostali. Vloni na podzim jsme se pohybovali víc na jihu a na jaře jsme jeli do Přerova, takže severněji. Máme tady co dohánět.
Za čím jedeme?
Tato vinařská obec se nachází ve Znojemské vinařské oblasti, zhruba 20 km na jih od Brna na potoce Lejtna těsně před jeho soutokem s potokem Šatavou. Z dálnice z Rajhradu do Pohořelic je to jen kousek vpravo.
V době třetihor sem dosahovalo moře. Z této doby jsou na jih od obce velká naleziště písku, který se doposud těží. Dříve se zde těžil i slín a jíl, který využívali 4 cihelny. Dnes je tam skládka. V pískovně bylo objeveno tábořiště z doby před 30 000 lety, našly se tam zbytky koster mamutů a sobů. Lidské kostry staré cca 5000 let a zbytky slovanské keramiky ze 7. století našeho letopočtu se našly přímo v obci.
První písemná zpráva o obci je z r. 1537 v kronice nedalekého Dolnokounického kláštera, kterému obec patřila.
Nejstarší v obci je jednolodní kostel Nejsvětější Trojice s hranolovou věží. Jeho nejstarší část je z let 1777–1780. Kolem r. 1873 byl rozšiřován a přestavován. Z této doby je i vnitřní vybavení.
R. 2003 byl při silnici do Sobotovic zrekonstruován 6 metrů vysoký vodojem z 80. let minulého století. Jeho rovná střecha byla upravena na rozhlednu, kam vede vnější točité kovové schodiště s 30 schody. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Stojí na mírném kopečku, je z ní tedy poměrně slušný kruhový výhled nejen na okolní krajinu, ale také na Pálavu a Bílé Karpaty a další kopce v okolí Brna. Parkoviště zde není, ale při okraji silnice se na chvíli zastavit nechá.
Kousek od silnice z Bratčic do Němčiček stojí nepřehlédnutelná budova Zámeckého pivovaru a.s. Navázal na tradici vaření piva na zámku v Oslavanech, kde se pivo vařilo prokazatelně již od r. 1547. Tehdy se tam vařilo 645 sudů piva ročně. Jeho činnost byla ukončena r. 1860. Provozovna Zámeckého pivovaru tady zahájila svoji činnost v létě 2012 podle tehdejších receptů. Pivo tam vaří, prodávají, je možno posedět i venku, ale bohužel na oběd se musí jinam.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Chtěli jsme se najíst v pivovaře, jenže tam nevaří. Jaké jiné možnosti jsou v obci, to bohužel nevím.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna nás zaujala. Je to skutečně zajímavě využitý prostor. U rozhledny je možnost posezení, je tam i kam si dát kola. I výhled je zajímavý.
Ostatní informace
Přes Bratčice vedou cyklostezky – do Rajhradu, Dolních Kounic, Židlochovic, Ivančic apod. Kraj je rovinatý, takže ideální pro cyklovýlety.