Brněnský fašank 2016
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jako každoročně, ani letos si fašank nenecháme ujít. Jen nám tu dnes chybí dva
kamarádi. Rodinné povinnosti jsou důležitější. Zpravidla pomíjíme úvodní
proslovy s udělením fašankového práva. Jednak z důvodů časových a
také nejzajímavější jsou pro nás jednotlivá veselá vystoupení.
Za čím jedeme?
Pořadatelem akce bývá skupina Šafrán věnující se folkloru Slovácka. U hlavního pódia na brněnském centrálním náměstí Svobody se mohou děti i dospělí pomalovat hodinu před začátkem. V 16h. fašank začíná. Účastníky jsou mimo pořadatelského, další soubory, Valášek, Lučina, Májek, Slovácký krúžek, VUS Ondráš a další. Já osobně vždy závidím ty krásné kousky slaniny napíchnuté na šavlích. Zavdávání domácími pálenkami pozoruji s pochopením, neboť i náš kamarád má s sebou nezbytnou placačku s cestovními kalíšky své výborné slivovičky. Nejsme sami. I to přispívá k bujarému veselí. Na začátku, po úvodním proslovu a udělení fašankového práva, se asi tisícovce přihlížejících představují na pódiu náměstí Svobody jednotlivé soubory krátkými výstupy. Fašankové pochůzky pak po řadě pokračují přes Palác šlechtičen, Zelný trh, Ditrichsteinský palác, Starou radnici a končí zase tady. Všude na těchto místech tyto krojované soubory postupně předvádí ukázky z lidových tradic, převážně za hudby, zpěvu a tanců. Za to dostávají všude závdavek, spočívající v kusu slaniny, slivovičky a koblih. Abychom nezáviděli, posledně jmenovanou pochoutkou nás poděluje i kamarádova žena. Závěr patří souboru Lučina opět na nám. Svobody. Třešinkou na dortu je závěrečná pohřební řeč faráře nad „pochováváním“ basy. Tradičně velice podařená. O fašankových zvycích se mezi kamarády nebavíme, neb na ně již léta chodíme. Ale přece jen se od Pavla dovídám zajímavost, z čeho pochází název karneval. Vznik je patrný z latiny či španělštiny, neb „carne vale" značí loučení s masem („carne“=maso, a „vale“=dát sbohem, rozloučit se), náš „fašank“ pochází pravděpodobně z německého slova Fasten-postit se, takže to je i náš předpůstový "masopust" včetně masek a veselí. Masopustem končí doba zabíjaček, hodování, veselí a tanců, která počíná od Tří králů. Ta končí právě masopustem – masopustním úterkem. Po něm začíná Popeleční středou dlouhý čtyřicetidenní předvelikonoční půst.
Fotografie jsou jako obvykle v galerii. Kvůli vzájemnému hledání se na začátku, se
nějak pozapomnělo na centrální fotografii pódia s diváky. A v závěru už
jsou světelné podmínky hodně špatné. Ve fotogalerii se tedy nacházejí aspoň
hlavní krojované výstupy. Škoda, že fotografie a článek nemohou nahradit náladu
kolující okolo tohoto veselého obyčeje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídla a pití všude okolo hojnost. My jsme na závěr jen zašli spláchnout suchá hrdla do restaurace Dřevěný vlk v dolní části Zelného trhu č.1 na jedno. Je tu skvělý výběr. Já jsem si z 9 pivních značek vybral výbornou Žateckou 11°. Pro dámy je tu dalších 11 ochucených a 6 radlerů. Nekuřácký prostor je skutečně s čistým vzduchem. Ani hladoví neodejdou s prázdnou. Určitě je uspokojí česká a zahraniční steaková kuchyně. Ubytování je tu, nejen v centru, taktéž dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mám dojem, že letošní brněnský fašank byl veselejší než loňský. Někomu třeba folklor ni neříká. Mně osobně také dlouho nic. Poslední roky však v něm vidím mimo tradičních zvyků i určitou změnu po užívání si různých radostí. A okolní veselí je nakažlivé.
Ostatní informace
Na každoročním brněnském masopustu se neplatí žádné vstupné. V Dřevěném vlku byly ceny slušné, a u jídla možnosti 200 a 400g porcí.