Buchlovice – městys, zámek, park
Kam a jak jedeme?
Když už jsme byli na Buchlově, museli jsme se zastavit i v nedalekých Buchlovicích, které jsou spolu částečně historicky propojeny. Panstvo, které sídlilo na Buchlově, si postavilo pohodlnější sídlo právě v Buchlovicích.
Za čím jedeme?
Buchlovice je městys v jihovýchodním podhůří Chřib, zhruba 10 km na západ od Uherského Hradiště. Podle archeologický nálezů byla tato oblast osídlena již v době paleolitu a neolitu. První písemná zmínka o obci je v listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1207.Byl to nezávislý, dědičný lenní statek. První domy byly stavěny na místě dnešního náměstí, v ulici Suchý řádek (sem při povodních voda z Buchlovického potoka už nedosahovala) a v blízkosti kostela sv. Martina.
R. 1540 se Buchlovice staly součástí buchlovského hradního panství. V obci stály dvě tvrze. Ve spodní tvrzi byla v 19. století vybudována Reichova palírna. Potomci původních majitelů žijí nyní v Kanadě a USA. Budova byla v 70. letech 20. století zbourána. Na jejím místě je nyní obecní úřad a zdravotní středisko. Zbytky horní tvrze se najdou v domě v ulici Helfštýn, byla přestavěna na vodní mlýn, jeho pozůstatky se ještě najdou v obytném domě, na který byla původní tvrz přestavěna.
Nejvýznamnější památkou obce je zámek. Tehdejší majitel hradu Buchlov Jan Dětřich z Petřvaldu měl za manželku Eleonoru z Colonna-Felsu, kterou si přivezl z Itálie. Ta byla zvyklá na teplejší podnebí, proto pro ni v letech 1698–1701 postavil v Buchlovicích zámek. Je postaven ve stylu italského baroka. Kompletně byl zámek dostavěn až r. 1707. Zámek tvoří vlastně dvě volně stojící budovy, mezi kterými je dvůr s kašnou. Východní honosnější budova sloužila pro panstvo a jejich hosty. Západní budova sloužila k hospodářským účelům.
Roku 1800 zámek získali poslední majitelé - Berchtoldové, kteří v zámecké budově r. 1805 zřídili vojenskou nemocnici. V té době byla obec Buchlovice povýšena na tržní městečko.
Nynější podobu získal zámek počátkem 20. století. R. 1945 byl zestátněn. Zámek je přístupný veřejnosti. Je možno vidět 18 místností, které jsou zařízeny ve stylu baroka, rokoka a nového baroka, hudební sál a řadu kuriozit. V zámeckých prostorách jsou uloženy sbírky italské, francouzské a nizozemské grafiky, dokonce i Rembrandtovy grafické listy.
My jsme zámek nenavštívili, prošli jsme se pouze zámeckým parkem, který byl založen současně se zámkem - počátkem 18. století. Prostor okolo zámku nebyl rovný, bylo nutno řešit terasy. Původně se jednalo o park ve francouzském stylu, za Berchtoldů se park zvětšil o přírodně krajinářský park v anglickém stylu. Byly vysazeny exotické a vzácné dřeviny, jejichž semena a sazenice přivezli ze svých cest po celém světě. Park zaujímá plochu téměř 19 ha. Po znárodnění zámku o něj nikdo nepečoval, ale od r. 1958 byl postupně obnovován. R. 1964 byly vysazeny rododendrony.
Jen kousek od vstupu do zámku nás v obci zaujala zajímavá stavba kostela. Dříve, pravděpodobně již ve 13. století, zde byl farní kostel. Současný raně barokní kostel sv. Martina byl stavěn v letech 1640 – 1643 Milotou ze Zástřizl. Jednolodní kostel s valenou klenbou byl v letech 1921 – 1922 proložen příčnou lodí. Hranolová věž z r. 1806 měla dříve šindelovou lucernu, nyní má cibulovou střechu pokrytou měděným plechem. Ve věži jsou čtyři zvony z let 1519, 1680, 1686 a 1754. Uvnitř kostela je zachovalý barokní inventář a hlavní oltář se zajímavou kopií obrazu sv. Martina. Sada jedenácti obrazů pochází ze zrušeného kláštera ve Velehradě. Ve zdech chrámové lodi je zasazeno 7 náhrobků rodů Zástřizlů a Petřvaldů, které byly dříve v kapli sv. Alžběty.
Vedle kostela stojí fara, postavená v 70. letech 17. století ve stylu venkovského baroka. V zadním traktu postavené hospodářské budovy byly postaveny později. Až do 40. let 20. století v ní žil kněz s jedním až dvěma kaplany. Na konci 20. století byla opravena střecha a opravily se i budovy.
I když Buchlovice nebyly velikou obcí (od. 10. 10. 2006 jsou opět městysem), měli vlastní pivovar, který byl v provozu ještě na počátku 20. století. Zanikl r. 1910.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Buchlovicích jsme zašli na oběd do hospůdky Na Rynku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Musím říct, že o hradu Buchlov jsem dávno slyšela samou chválu, ale o zámku v Buchlovicích jsem toho moc nevěděla. Takže jsem docela žasla, jak zajímavá to je stavba a hlavně jak nádherný je přilehlý park. Škoda že počasí nám nepřálo, zatahovalo se a byli jsme rádi, že jsme nezmokli. Za hezkého počasí by se tu nechalo procházet poměrně dlouho.
Ostatní informace
Zámecký park je přístupný celoročně. Jen v případě sněhové pokrývky, oblevy, náledí, deště a silného větru je pro veřejnost uzavřen. V zimním období nejsou parkové cesty a schodiště udržovány. Proto je v období od 1. 12. do 28. 2. vstup volný. V ostatní dobu se platí vstupné – 30,- Kč plné/20,- Kč snížené. V pokladně se nechá zakoupit i plánek zahrady, kde jsou vyznačeny jednotlivé vzácné stromy.
V době od 1. 4. do 30. 9. od 9.00 do 16,00 hodin je možno si předem domluvit komentovanou prohlídku parku s průvodcem . Musí být však minimálně 10 osob. Prohlídka trvá 50 minut a vstupné je 70,- Kč plné/50,- Kč snížené.
Zámecké interiéry je možno si prohlédnout od 1. dubna do 31. října, a to:
- v dubnu a v říjnu pouze v sobotu a v neděli od 10.00 do 16,00 hodin
- v květnu, v červnu a v září denně mimo pondělí od 10.00 do 16,00 hodin
- v červenci a v srpnu denně mimo pondělí od 9,30 do 16,30 hodin
Prohlídka trvá 50 minut. Vstupné je 130,- Kč plné/90,- Kč snížené.
Nakonec jedna zajímavost. R. 2010 zde režisér Zdeněk Troška natáčel pohádka Čertova nevěsta.