Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Jedeme z Plzně přes jižní Moravu do Přerova. Tuto cestu jsme zaměřili hlavně na návštěvu rozhleden a minipivovarů. Na cestě jsme už 4. den, do večera chceme být na místě. Naštěstí pivovary tady už žádné nejsou, rozhledny ještě nějaké stačíme. Právě Bukovany máme přímo na trase ze Starého Poddvorova.
Obec Bukovany leží na moravském Slovácku, cca 5 km na sever od Kyjova. První písemná zmínka o obci je z r. 1131, kdy svobodné Bukovany patřily pod klášter Hradisko u Olomouce. Od r. 1548 se staly poddanou obcí města Kyjova s robotní a platební povinností. I když císař Josef II. zrušil r. 1781 nevolnictví, občanům Bukovan bylo zrušeno osobní poddanství až r. 1785. Zato však museli odvádět do městské kasy peníze a vykonávat ještě určité práce - čistit mlýnskou strouhu, posílat honce na hon a pod. Až r. 1848 bylo toto vše zrušeno a obyvatelé obce si mohli oddechnout.
My jsme svoji pozornost zaměřili na Bukovanský mlýn, který je v západní části obce a je jejím rekreačním střediskem. Nejdřív – r. 2004 zde byla postavena 15 metrů vysoká replika historického mlýna. Postavil ho místní rodák Josef Kouřil, jinak majitel firmy na výrobu hraček Wiky s.r.o. v Kyjově. Lopatky mlýna však nejsou poháněny větrem, ale motorem. Slouží jako rozhledna, ale také jako muzeum s expozicí slovácké vesnice 19. století. Dolní část mlýna, tzv. Krbovnu je možno si pronajmout pro společenské akce a k obchodnímu jednání. Ze zastřešené vyhlídkové plošiny ve výši 11 metrů, kam vede 64 schodů, jsou vidět Chřiby, Bílé Karpaty a při dobré viditelnosti i kopec Kobyla u Bratislavy.R. 2007 zde byl vybudován rekreační areál, kde je možnost stravování ve stylové nekuřácké restauraci, ubytování v Mlynářském stavení nebo ve Slováckých chalupách, ale také posezení ve vinném sklípku. Můžete posedět i v zahradní restauraci. Oblíbené je i večerní posezení u ohně. Pro cyklisty jsou připraveny stojany na kola. Ty si zde můžete i vypůjčit. Vyřádí se zde i děti na dětském hřišti nebo se mohou projet na konících, je zde minigolf i menší venkovní bazén. Dokonce zde mají venkovní pódium, kde se pravidelně konají různé kulturní i společenské akce.
Josef Kouřil dokonce pomohl splnit přání místních, kteří po dobu 780 let museli jezdit na bohoslužby do Kyjova. Při veřejné sbírce se v obci vybralo 530 tisíc korun, zbývající částku doplatil a tak se v září mohla začít stavba kaple. Ta byla vysvěcena 20. října 2013 olomouckým arcibiskupem a zasvěcena papeži Janu Pavlu II. Kaple slouží i nekatolickým církvím, pořádají se tam i koncerty a výstavy.
Zde je jedinečná možnost se najíst i přespat. Restaurace k tomu přímo láká. My jsme přijeli po snídani a na oběd ještě bylo brzy, takže jsme zdejší kuchyni neochutnali. Trochu mne to mrzelo, příště to musíme naplánovat jinak. Tady je skutečně hezky.
Celý areál vypadá nádherně. I když už stojí skoro 10 let, tak stále tam ještě něco budovali a vylepšovali. Tady bych si dovedla představit pár dnů o dovolené pobýt. A klidně i s malými dětmi. Ani ti by se zde nenudily.
Okolí je jako stvořené pro aktivní dovolenou.
Zhruba 2 km směrem přes obec a dál po červené se narazí na částečně okružní naučnou stezku Kyjov – Bohuslavice, která obě obce spojuje. Vznikla r. 2005, měří necelých 17 km a je na ní 9 informačních panelů. Seznamuje s přírodními a historickými zajímavostmi obou těchto obcí a jejich okolí. NS je nenáročná, celkové převýšení je 230 metrů, je možno ji zkrátit, příp. rozdělit na dvě části.
Další naučná stezka Ždánickým lesem vede nedalekým přírodním parkem. Nechá se k ní připojit v Lovčicích, kam lze dojet autem nebo po zelené dojít pěšky – je to 5 km. Celá trasa je dlouhá asi 17,5 km, ale nechá se zkrátit. Je na ní 18 zastavení a překonává výškový rozdíl 219 m.
Ze Ždánic na rozcestí Oříšek se nechá projít i po naučné stezce Motýlí ráj. Ta je pouze jednosměrná, měří 5,3 km a jsou na ní 4 informační panely, které jsou věnovány zde žijícím motýlům.
Ve Ždánicích je původně renesanční zámek z r. 1569, který byl během 18. století Lichtenštejny barokně upraven. V zámku je expozice Vrbasova muzea, kde se seznámíte s historií regionu, jsou tam sbírky skla, zbraní, nábytku, nerostů a ukázky řemesel.
Okolí je poměrně rovinaté, přímo přes rekreační areál prochází i cyklotrasa, takže tady byste se určitě nenudili.