Loading...

Chanovice - zámek, rozhledna, naučná stezka, skanzen

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Jedem do Chanovic (550 m). Je to obec v okrese Klatovy - 16 km od Nepomuku, 11 km od Horažďovic. Jeli jsme z Plzně autem. Vlak sem nejezdí. Autobusové spojení je do Horaďovic. Samozřejmě je možno sem dojet ze zmiňovaných míst i na kole.

Je to obec s bohatou historií a spoustou zajímavostí.

Za čím jedeme?

Něco o historii:

Nejstarší písemná zmínka o Chanovicích pochází z roku 1352. Postupně probíhaly různé přestavby původní tvrze. Dnešní barokní podobu zámek získal po požáru v roce 1781. Gotické zdivo bylo ponecháno. Z této doby pochází i anglický park.

Dne 1. 9. 1947 byla v zámku otevřena základní škola. Hospodářské budovy kolem zámku využívala zemědělská družstva.

K areálu zámku patří i kostel Povýšení Svatého Kříže. Původní kostel byl pozdně románský z 1. poloviny 13.století. Na konci 70.let 20.století prošel rekonstrukcí, bohužel značně necitelnou.

Ze současnosti:

Od 90. let 20. století je výlučným vlastníkem celého areálu Obec Chanovice, která provedla úžasnou rekonstrukci celého areálu. Celé první patro zámku stále patří škole. Ve zrekonstruovaných sklepeních je stálá expozice pošumavských lidových řemesel (tesařů, truhlářů, kovářů, textiláků). Součástí expozice je v přízemí – před vstupem do sklepení - jedna historicky zařízená místnost, do které byl přesunut zbytek z původního vybavení zámku.

Během rekonstrukce byl prováděn archeologický výzkum, při kterém byly nalezeny části pivovaru ze 16.století - základy sladovnické pece a vana na namáčení zrní při výrobě sladu. Základy pece se nacházejí pod dlažbou, ale o její existenci se můžete přesvědčit pohledem na začerněný strop v druhé místnosti muzea. Ve sklepení za expozicemi byla objevena ještě jedna malá místnost se starobylým zdivem, kde jsou navíc zachovány původní klenby. Za povšimnutí stojí velký kámen, který trčí ze zdi - dokládá, že chanovické šlechtické sídlo bylo skutečně postaveno na Skále.

Součástí zrekonstruovaného areálu je rozsáhlý hospodářský dvůr, konírna a pod. Opravené prostory jsou využívány pro společenské a výstavní akce. Jejich součástí je i informační středisko. Další využití je pro stálé potřeby v obci – např. tělocvična, ale i byty. U hlavní silnice je možno vidět i nádherně zrestaurovaný barokní špýchar.

Naučná stezka

Město vybudovalo naučnou stezku o délce 2 km s 9 zastaveními. Začíná před vchodem do zámeckého areálu. Prochází okolo zámku, vede parkem a po svazích vrchu Chlum s odbočkou k rozhledně s nadmořskou výškou 609 m a dovede vás ke zdejšímu nově budovanému skanzenu. Stezka je zaměřena nejen na přírodní zajímavosti, ale seznamuje i s lesním hospodářstvím – od semínka až ke zpracování dřeva. Současně nabízí i hezké výhledy do okolí.

1. zastavení: Naučná stezka vrchem Chlum - se nachází u hlavní silnice u rozcestníku turistických značek, kde se dozvíte, že můžete dojít přes Novou Ves do Oselce (6,5 km), přes Svéradice do Horažďovic – předměstí (13,5 km) nebo přes Slatinu, Vrbno až do Záboří (13 km). Projdete okolo kostela a areálem zámku.

2. zastavení: Zámecký park - naleznete u malého rybníčku v horní části parku za zámkem. Park anglického typu měří zhruba 3 ha. Dochovalo se 200 dřevin různých druhů, některých skutečně vzácných, např. liliovník tulipánokvětý, topol bílý apod. Park je ohraničen částečně dochovanou kamennou zdí. Pokračujete „brankou“ v protilehlé straně parku.

3. zastavení: Obnova lesa - jak název napovídá, je věnováno obnově lesa. Ale také těm, kteří v lese žijí.

4. zastavení: Žižkův kámen - je příkladem zvětrávání hlubinných vyvřelin. V okolí se vyskytují podobné zvětralé skalní útvary, označované jako Čertovy kameny a opředené různými pověstmi. Proto se samozřejmě i k tomuto kameni váže pověst, že Jan Žižka zde odpočíval při dobývání hradu Rabí. Snažil se nalézt a vyplenit i chanovický dvůr, ale husté porosty zdejších lesů ho pečlivě ukryly. O tom, jak dlouho Žižka čekal, než chanovický dvůr najdou, svědčí důlek vysezený v dochovaném balvanu. Je odtud je krásný rozhled na Šumavu - je vidět Boubín, Bobík, za dobré viditelnosti zcela vlevo i Libina, Lysá a Knížecí stolec.

5. zastavení: U lesovny - lesovna pochází pravděpodobně z roku 1874. K tomuto místu se váže počátek vzniku tesařské firmy v Chanovicích – v r. 1918 zde místní rodák Jan Pavlovský, tesař založil Strojní závod tesařský. Jeho podnik brzy svým významem přesáhl hranice regionu. V devadesátých letech 20. století se stal přímou součástí významné evropské skupiny HAAS GROUP se sídlem v bavorském Falkenbergu. Firma je dnes známá pod názvem Haas Fertigbau, s.r.o. a ke svým původním kořenům se zcela hlásí. Patří mezí největší dřevozpracující firmy u nás.

6. zastavení: Myslivecké sdružení Chanovice - vás seznamuje s hlavními úkoly zdejšího mysliveckého sdružení, ale i se zvěří, která v těchto lesích žije.

7. zastavení: Rozhledna na vrchu Chlum (608 m) – vede k ní odbočka z naučné stezky. Symbolický základní kámen byl položen 17.6.2006. Je to zděná čtyřboká stavba s osmibokou dřevěnou zastřešenou plochou pro rozhled. Kovové schodiště má 136 schodů. Z plošiny lze pozorovat celé panorama Šumavy – od Českého lesa až k Lipnu. Vidět je i Blatnou, Písek a Brdy.

8. zastavení: Expozice lidové architektury – je to záchranný projekt pro ohrožené objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech. Zatím je zde několik staveb, ale do r. 2012 by zde mělo být cca 25 – 30 objektů.

9. zastavení: Naučná stezka - je vlastně poslední zastavení, ale současně může být i prvním. Je v centru Chanovic, seznamuje vás s naučnou stezkou, její trasou, obzvlášť upozorňuje na Expozici lidové architektury.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Musím s politováním přiznat, že v centru obce mi chybělo nějaké příjemné místo k posezení s občerstvením. Možná je to i tím, že v době naší návštěvy byla v obci pouť. A protože jsme s sebou neměli malé děti, které by nás na pouť nalákaly, tak se mohlo stát, že nějakou hospůdku jsme přehlédli. Ale naštěstí jsme měli s sebou něco málo k jídlu i pítí, tak jsme přežili. 

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Musím přiznat, že jsme smekali nad tím, co vše tady obec dokázala. V informační centru jsou obrázky, jak to vypadalo dřív i jak postupně objekty opravovali a myslím, že jim člověk musí jen a jen poděkovat, co vše dokázali pro záchranu památky. A třešničkou na dortu je vybudování rozhledny, která vlastně letos byla otevřená.

A tak si myslím, že vybudování nějakého občerstvení určitě mají v plánu. Pokud již něco není ve zděné budově u skanzenu. Tam jsme se bohužel už nestavěli, protože firma Haas Fertigbau měla v den naší návštěvy den otevřených dveří, kam jsme se chtěli také zajít podívat. A nějak jsme to časově špatně odhadli. Ale upoutávka na občerstvení venku nestála. Pevně věřím, že i to se změní, chce to jen asi ještě trochu času.

 

Ostatní informace

Informační centrum

Otevírací doba:
květen: sobota, neděle a svátek 10.00 – 16.00 hodin
červen až srpen: každý den 10.00 – 16.00 hodin
září: sobota, neděle a svátek 10.00 – 16.00 hodin
- ostatní měsíce dle předchozí dohody na obecním úřadě
- prohlídky skupin lze domluvit i mimo uvedenou otevírací dobu

Prohlídka zámku/muzea:
Vstupenky v jednotné ceně 15,- Kč se prodávají v Informačním centru

Rozhledna na vrchu Chlum

Otevírací doba v roce 2010:
září:   soboty, neděle a svátky 10.00 – 16.00 hodin
říjen: soboty, neděle a svátky 10.00 – 16.00 hodin
listopad a prosinec: cílené akce zveřejňované s předstihem cca čtrnácti dnů

Vstupné:
jednotné vstupné je 20,- Kč (pohlednicová vstupenka)
děti do 6 roků vstup zdarma

Expozice lidové architektury/skanzen

je volně přístupná.

Prohlídka s průvodcem:
květen: sobota a neděle
červen až září: úterý -neděle
vřdy 10.00 – 12.00a 13.00- 17.00 hodin

Vstupné:
plné  20,- Kč, snížené 10,- Kč (děti, studenti, důchodci)
mimo otevírací dobu dvojnásobek

 
Poslední aktualizace: 10.2.2014
Chanovice - zámek, rozhledna, naučná stezka, skanzen na mapě
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Chanovice - zámek, rozhledna, naučná stezka, skanzen

Chanovice
Chanovice
Tipy na výlet
Vyráželi jsme, jak jinak, v pátek kolem jedné. Počasí bylo nádherné, ale…
0.5km
více »
Krajem čertových kamenů
Krajem čertových kamenů
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
                               Krajem čertových kamenů        První…
0.5km
více »
Chanovice
Chanovice
Zámek
hodnoceni 6/10
Barokní zámek se nachází v obci Chanovice na Klatovsku v Plzeňském kraji.…
0.6km
více »
Židovský hřbitov - Slatina
Židovský hřbitov - Slatina
Hřbitov
Krásný židovský hřbitov uprostřed lesa. Špatně se hledá, protože…
1.8km
více »
Kamenná krása v zemi zamyšlené
Kamenná krása v zemi zamyšlené
Tipy na výlet
V západní části Blatenské pahorkatiny je v okolí Kadova několik…
2.1km
více »
Slatina u Horažďovic
Slatina u Horažďovic
Vesnice
hodnoceni 8/10
Obec Slatina (Slatina u Horažďovic) leží v okrese Klatovy, deset kilometrů…
2.2km
více »
Kamenické slavnosti "Slatinský patník"
Kamenické slavnosti "Slatinský patník"
Tipy na výlet
Slatina - obec kamenické tradice a Heleny Růžičkové.…
2.2km
více »
Chanovický výšlap
Chanovický výšlap
Tipy na výlet
                                       Chanovický výšlap   Obec…
2.4km
více »
Čertův hrad u Nové Vsi (u Nepomuka)
Čertův hrad u Nové Vsi (u Nepomuka)
Kámen
V mírně zvlněné krajině s četnými rybníky, s převahou luk a pastvin, v…
2.6km
více »
Z Bezděkova k Bábě a do Pole.
Z Bezděkova k Bábě a do Pole.
Tipy na výlet
  Jedeme na západ Blatenska do míst, kde prochází hranice mezi Jihočeským…
2.8km
více »
Svéradice, ves v „ Zemi zamyšlené“.
Svéradice, ves v „ Zemi zamyšlené“.
Tipy na výlet
Za oknem vlaku se občas mihne tmavá hladina Otavy a pohled na Horažďovice…
3.4km
více »
okolí Blatné
okolí Blatné
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Každoroční Jarní výprava s kamarády se odehrála podle Petrových regulí. On byl na řadě s výběrem a volil okolí Blatné, kde kdysi…
3.9km
více »
Čertovy náramky a jiné kameny u Kadova
Čertovy náramky a jiné kameny u Kadova
Skalní útvar
hodnoceni 8/10
V mírně zvlněné krajině mezi Slatinou a Kadovem, na pomezí Plzeňského a…
4km
více »
Kadov
Kadov
Vesnice
hodnoceni 9/10
Obec leží v okrese Strakonice, asi 15 km severovýchodně od Horažďo…
4km
více »
Viklan v Kadově
Viklan v Kadově
Kámen
hodnoceni 6/10
Znáte viklany? Jeden z nich je v Kadově. Je to třicetitunový oblý balvan,…
4km
více »
Kaple a hrobka hrabat Linckerů v Kadově.
Kaple a hrobka hrabat Linckerů v Kadově.
Kaple
Turistická veřejnost si ve většině případů spojí ves Kadov se zdejším…
4km
více »
Zámek Pole - Skočdopole
Zámek Pole - Skočdopole
Tipy na výlet
                         Zámek Pole – Skočdopole  Snad jen z legrace jsme…
4km
více »
Jedeme do Českých Budějovic – 2. den – obec Kadov a její historie, památky, NS Okolím Kadovského viklanu,  zřícenina hradu Helfenburk (u Strakonic), Bavorov-městská památková zóna, rozhledna Haniperk,  Truskovice-pivovar Hulvát
Jedeme do Českých Budějovic – 2. den – obec Kadov a její historie, památky, NS Okolím Kadovského viklanu, zřícenina hradu Helfenburk (u Strakonic), Bavorov-městská památková zóna, rozhledna Haniperk, Truskovice-pivovar Hulvát
Cestopisy
Sobota 3. 10. 2020 V noci byl nádherný klid, vítr se uklidnil, žaludy…
4km
více »
Velký Bor, významné městečko středověku.
Velký Bor, významné městečko středověku.
Tipy na výlet
Velký Bor je středně velká obec v Blatenské pahorkatině. Nachází se…
4.2km
více »
Jetenovická lípa a rybník Zákup.
Jetenovická lípa a rybník Zákup.
Tipy na výlet
Cesty Zemí zamyšlenou mají vždy, tak trochu, pohádkový nádech. Tato velmi…
4.2km
více »
zavřít reklamu